Категорија: ФУТУРАМА

ФУТУРАМА

Plasma Rock е нов материјал кој се прави од рециклиран отпад од депонија

Дали преполните депонии може да станат рудници на скапоцени материјали? Изгледа да. Дизајнерот Ингл Слуиџс пронајде начин отпадот од депониите да го претвори во иновативен материјал кој може да се…

ФУТУРАМА, Featured

Вештачката интелигенција предвидува дали ќе опстане некоја љубовна врска

Научниците од Универзитетот во Јужна Каролина развија компјутерски алгоритам кој може да предвиди дали љубовна врска ќе се распадне или не, објави News.RU. Основата на овој алгоритам е анализата на…

ФУТУРАМА, Featured

ОН предупредува: Еве како роботите можат да го дестабилизираат светот

Роботите, вештачката интелигеција и потенцијалните опасности кои ги носат се почеста тема во медиумите, но и кај научниците и големите светски оргазнизации како што се Обединетите Нации. Никој моментално не…

ФУТУРАМА, Featured

Русија и САД ќе градат заеднична вселенска станица во орбитата на Месечината

Русија и САД постигнаа договор и заеднички ќе градат нова вселенска станица наречена Deep Space Gateway во орбитата на Месечината. Информацијата ја потврди руската вселенска агенција Роскосмос. „Роскосмос и НАСА…

ФУТУРАМА

Нобеловата награда за медицина доделена на тројца Американци

Тројца американски научници се добитници на овогодинешната Нобелова награда за медицина. Наградата ја добија за откривањето на молекуларни механизми кои го контролираат нашиот биолошки часовник.   Џефри Ц. Хол, Мајкл…

ФУТУРАМА

Огромен астероид ќе помине покрај Земјата на 12 октомври

Научниците соопштија дека покрај Земјата на 12 октомври ќе помине огромен астероид, на значителна оддалеченост. Засега не е познато точното растојание на кое ќе нѐ одмине астероидот 2012 TC4. Експертите…

ФУТУРАМА, Featured

EasyJet работи на својот прв електричен авион

Нискобуџетната авиокомпанија EasyJet, во соработка со компанијата Рајт електрик, работи на својот електричен авион, што би можело да се пушти во промет веќе наредната деценија, соопштија од компанијата. Предвидено е…