Категорија: ФУТУРАМА

ФУТУРАМА, Featured

НАСА планира да создаде кислород на Марс во 2020 г.

НАСА планира да создаде кислород од атмосферата на Марс кога нејзиниот следен робот ќе пристигне на мистериозната Црвена Планета во 2020 година. Научниците ќе испратат микробен живот, алги или бактерии…

ФУТУРАМА, Featured

Јапонија лансираше сателит за подобар GPS систем

Јапонија во саботата го лансираше третиот сателит при нејзините напори да изгради домашен систем за геолокација со цел да ја подобри точноста на системите за навигација на автомобилите и паметните…

ФУТУРАМА, Featured

НАСА лансира сателит за подобра комуникација со астронаутите

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) соопшти дека денеска лансирала нов сателит во земјината орбита, чија задача ќе биде да ја подобри комуникацијата меѓу астронаутите во Меѓународната вселенска станици…

ФУТУРАМА, Featured

Решена една од најголемите мистерии на планетата Земја

Ново истражување овозможи нов поглед за тоа како првите животни се појавиле на Земјата, пренесува Independent. Научници од Австралија и Германија тврдат дека го идентификувале првиот момент кога еволуирал животот…

ФУТУРАМА, Featured

Вештачката интелигенција Open AI на Елон Маск „растури“ во Dota 2

Развојот на вештачката интелигенција и нејзината примена и последици се популарна тема на разговор и многу познати луѓе, во и надвор од технолошката индустрија, се изјаснија по тоа прашање во…

ФУТУРАМА

Sono Sion – прв соларен електричен автомобил во сериско производство

Компанијата Sono Motors, го претстави прототипот на електричниот и соларен автомобил, кој станува првиот од ваков вид кој сериски ќе се произведува. Автомобилот е опремен со интегрирани соларни ќелии, кои…