Xiaomi 14 Ultra е официјално претставен, дебитирајќи прво на кинескиот пазар, додека глобалната објава се очекува денеска.

Xiaomi 14 Ultra пристигнува со освежен дизајн во споредба со неговиот претходник, и е достапен во три бои – има црно-бел модел со лажна кожа задна плоча, син модел кој има Dragon Crystal на задната страна и на крајот Титаниум Специјално издание, за кое Xiaomi користи титаниум од петти степен.

Компанијата ја отстрани подигнатата рамка што беше видлива на стариот систем на камера. Сега има модул што течно се вклопува со задниот панел.

Кога станува збор за камерите, Xiaomi 14 Ultra има четири сензори од 50 MP на задната страна – формула која во голема мера е задржана од моделот 13 Ultra, како и од хардверот.

Главната камера има сензор од 1 инчи (најновиот Sony LYT-900), со систем со двојна решетка што се префрла помеѓу f/1.63 и f/4.0 и пропушта 136% повеќе светлина од 13 Ultra. Главната камера поддржува и Ultra RAW фотографии.

Објективите за зумирање се стандардните перископи од 3,2 x 75 mm f/1,8 и 5x 120 mm f/2,5, и двата имаат сензор Sony IMX858 од 1/2,5 инчи, а има и ултра широка камера од 12 mm f/1,8.

Xiaomi 14 Ultra може да создаде 30x Ultra Zoom напојуван со вештачка интелигенција, за кој компанијата вели дека е драстично подобар од конкуренцијата. Минималното растојание за фокусирање за двете камери е 75 mm и може да снима од растојание од 10 cm, додека 120 mm фокусира од растојание од 30 cm.

Дисплејот на телефонот е 6,73-инчен LTPO AMOLED, со резолуција 1440x3200p, стапка на освежување од 120Hz, поддршка за Dolby Vision и HDR10+. Максималната осветленост оди до 3000 nits.

Xiaomi го нарекува заштитното стакло на дисплејот Shield Glass и тврди дека е 10 пати поотпорно на паѓање. Аглите околу екранот се малку заоблени, така што Xiaomi го нарекува овој дисплеј All Around Liquid.

Телефонот се напојува со најновиот хардвер, кој вклучува чипсет Snapdragon 8 Gen 3, до 16 GB RAM и простор за складирање до 1 TB. Ладењето на уредот е подобрено благодарение на три пати поголемата комора за пареа.

На планот на софтверот, Xiaomi 14 Ultra работи со Android 14 со интерфејс Xiaomi HyperOS.

Батеријата е зголемена за околу 6% и има капацитет од 5300 mAh, со поддршка за 90W полнење преку кабел и 80W безжично полнење.

Што се однесува до цените, се очекува Xiaomi 14 Ultra да чини 830 евра во 12/256GB, 900 евра во 16/512GB, додека верзијата со 16GB/1TB ќе чини 1.000 евра. Специјалниот Titanium Xiaomi 14 Ultra ќе има цена од 1130 евра. Дали ова ќе бидат официјалните цени за Европа ќе дознаеме при глобалното објавување.