Старт-ап компанијата Tsubame Industries од Токио развива робот со четири тркала висок четири и пол метри кој изгледа како лик од многу популарната јапонска анимирана серија Gundam, а може да биде ваш за три милиони долари.

Наречен Archax по летечкиот диносаурус Archeopteryx, роботот има монитори од пилотската кабина кои примаат слики од камерите прикачени однадвор, така што пилотот може да ги контролира рацете и шаките користејќи џојстици од внатрешноста на торзото.

Тежи 3,5 тони и има два режима на работа: исправено „роботско“ и „возење“ со максимална брзина од десет километри на час.

Лансирањето е планирано за саемот за мобилност во Јапонија овој месец.

„Јапонија е многу добра во анимација, игри, роботи и автомобили, па затоа мислев дека би било одлично ако можам да создадам производ што ќе ги содржи сите тие елементи“, рече Рио Јошида, 25-годишниот извршен директор на Tsubame Industries.

„Сакав да создадам нешто што ќе рече: „Ова е Јапонија“, додаде тој.

Јошида се надева дека ќе изгради и продаде пет роботи на богатите обожаватели на роботи, но исто така се надева дека роботот еден ден би можел да се користи за помош при катастрофи или во вселенската индустрија.

За роботиката се заинтересирал уште на рана возраст. Научил да заварува во работилницата на својот дедо, а потоа основал компанија која произведува миоелектрични протези за раце. Тој вели дека сака да ја задржи конкурентската предност во производството на Јапонија.

Се надевам дека ќе учам од претходните генерации и ќе ја продолжам традицијата, изјави тој.