Ознака: roboti

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Јапонците имаат нов џиновски робот

Јапонија претстави џиновски хуманоиден робот за одржување на железничките линии. Роботот наликува на џиновски, злонамерен научно-фантастичен робот од 1980-тите, објави Гардијан. Почнувајќи од овој месец, голема машина со огромни раце…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Роботот Astro на Amazon исклучен – не издржа ниту една година

Amazon го прекинува својот робот за деловни корисници, додека домашната верзија ќе живее. Иако се чинеше дека Амазон целосно ќе го преориентира својот домашен робот Astro во деловно опкружување, пристигнуваат…

ФУТУРАМА, Тренди

(ВИДЕО) Се смее: создадена човечка кожа за роботи

Живата човечка кожа на роботи ветува пореални и комуникативни машини, со потенцијални придобивки за истражување за нега на кожата или тестирање на производи. Според научниците, човечката кожа за роботи би…

ФУТУРАМА, Тренди

Робот вработен во градската управа паднал по скали и престанал да работи, случајот опишан како прво самоубиство на робот

Веста за првото „самоубиство“ на робот во Јужна Кореја ги шокираше локалните медиуми и покрена прашања за придобивките од вештачката интелигенција на работното место. Инцидентот бил пријавен во градскиот совет…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Јапонците ќе испратат робот во нуклеарна централа

Јапонците планираат да испратат робот во нуклеарната централа во Фукушима, а негова задача ќе биде да земе примерок од нуклеарно гориво. Станува збор за робот со далечинско управување, а целата…

ФУТУРАМА, Топ

(ВИДЕО) Единствен на светот: Роботот прави салто назад без хидраулика

Кинеска компанија соопшти дека го направила првиот робот во светот кој може да направи салто назад без хидраулика. Компанијата Unitree соопшти дека овој робот е поспособен од конкуренцијата, бидејќи и…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Ова е најбрзиот хуманоиден робот во светот

Unitree H1 е хуманоиден робот со целосна големина, доволно разновиден да извршува задачи слични на луѓето, а неодамна го држеше неофицијалниот светски рекорд за брзина на трчање. Достоен ривал добија…