Компанијата Honor секојдневно расте во популарност, а многумина ја гледаат оваа компанија како одлична замена за Huawei. Според последните информации кои ги пренесува познатиот дојавувач Digital Chat Station, Honor се подготвува да претстави нов смартфон од својата палета. Тоа ќе биде Honor 100 Pro.

Споменатиот свиркач откри на својот профил на Weibo дека Honor 100 Pro ќе пристигне со чип Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Ова ќе биде надградба во однос на неговиот претходник, кој се напојува со Snapdragon 8+ Gen 1.

Дополнително, Honor 100 Pro наводно ќе биде опремен со AMOLED екран со 1,5K резолуција. Овој екран треба да пристигне со брзина на освежување од 120 Hz, исто како и неговиот претходник.

Дојавувачот дополнително открива дека Honor 100 Pro ќе има две камери на предната страна. Наводно, кинеската компанија ќе започне со интерно тестирање на овој телефон следниот месец, додека неговото претставување би можело да биде закажано за ноември оваа година. За жал, тоа е единствената информација што ја знаеме за телефонот Honor 100 Pro во моментов.

За потсетување, Honor 90 Pro, покрај споменатиот чип Snapdragon 8 Gen 1, располага со 6,78-инчен AMOLED екран со резолуција од 2700 x 1224 пиксели, селфи камера од 50 MP, главна 200 MP ISOCELL HP3 f/1.9 камера, ултра широка камера од телефото камера од 12 MP и 32 MP со оптички зум 2,5x и поддршка за OIS. Телефонот има батерија од 5000 mAh со поддршка за брзо полнење од 90 W.