Необичниот телевизор моментално е на претходна нарачка, а дизајниран е за магични моменти на пикник или на работа кога едноставно ви треба пренослив телевизор.

Ако некогаш сте сакале да го носите вашиот телевизор со себе каде и да одите, имаме добри вести: LG Electronics објави за време на овогодинешниот IFA дека StanbyMe Go, пренослив LED екран на допир, сега е достапен за претходна нарачка во САД, со цена од 1000 долари и ќе започне со испорака кон крајот на овој месец.

StanbyMe Go е центар за приказ на содржина и забава спакуван во компактен куфер што можете да го понесете со себе. 27-инчниот LED екран со резолуција од 1080p е прикачен на стожерот што може да се ротира, така што можете да го подигнете екранот, да го ставите под агол, да го ставите во режим на работна површина и потоа да го спакувате назад.

Телевизорот доаѓа со звучник од 20 W кој се прилагодува на ротацијата на екранот и обезбедува опкружувачки (surround) звук со Dolby Atmos додека ја користи технологијата Dolby Vision. Внатре во куќиштето има фиоки за чување додатоци и батерии. Зборувајќи за траењето на батеријата, LG вели дека едно полнење обезбедува околу три часа гледање.

StandbyMe Go има влез за HDMI за да можете да поврзете гејмерска конзола со него (ако имате друг извор на енергија во близина), и може да прикажува содржина од уредите на Apple преку AirPlay. Вградената продавница за апликации ви дава пристап до игрите што можете да ги играте во десктоп режим, како шах, и апликациите за стриминг како Netflix, Disney Plus, Prime Video и Max.

Преднарачките за StanbyMe Go Center започнаа од 28 август, но поради големата побарувачка, испораките може да бидат одложени до 9 октомври.