Nothing Phone (2) пристигнува со голем број подобрувања во споредба со неговиот претходник, а неговата позадина сега е позаоблена и полесна за држење.

Во однос на хардверот, Nothing Phone (2) користи 6,7-инчен LTPO OLED дисплеј со FHD+ резолуција и прилагодлива стапка на освежување од 1Hz до 120Hz. На горниот дел од екранот има селфи камера од 32 MP, со сензор Sony IMX615 и поддршка за снимање видео од 1080p.

На задната страна, има главна камера од 50 MP со сензор Sony IMX890, заедно со OIS и EIS стабилизација на сликата. Ултра широката камера од 50 MP користи сензор JN1 на Samsung.

Системот за осветлување на Glyph и интерфејсот на задната страна се подобрени и сега се состојат од 11 сегменти на LED ленти и вкупно 22 LED осветлување зони. Овде може да се видат нови известувања, како што се звучни контроли и индикатор за време.

Различни апликации може да се поврзат на горната лева LED диода за известувања за Essential Glyph. Покрај тоа, Nothing ќе ги направи достапни за програмерите интерфејсот SDK и API на Glyph, па се очекуваат дополнителни нови функции во иднина.

Телефонот го придвижува чипсетот Snapdragon 8 + Gen 1 и се напојува од батерија од 4700 mAh со поддршка за полнење со кабел од 45 W и безжично полнење од 15 W. За софтверска поддршка се користи Nothing OS 2.0 базиран на Android 13.

Nothing Phone (2) пристигнува во бела и темно сива боја, а почетните цени за европските пазари се следни: 650 евра во Германија, 670 евра во Франција, 580 фунти во Велика Британија.