Се очекува Samsung наскоро да претстави нови уреди во својата серија Galaxy A, а сега се појавија и нивните повеќекратни цени за Европа.

Последните информации сугерираат дека Galaxy A54 5G и Galaxy A34 5G ќе бидат претставени на 15 март, а пред нивното објавување се појавија и можни цени на уредите.

Дојавувачот SnoopyTech објави твит во кој тврди дека Galaxy A54 5G ќе чини 519 евра во Европа за моделот со 128 GB простор за складирање. Samsung Galaxy A34 5G ќе чини 419 евра во истата варијанта.

Заедно со овие два модели се очекува и Galaxy A14 кој ќе биде достапен на многу пазари по очекувана цена од 219 евра (64GB простор).

Кога станува збор за спецификациите на најмоќниот телефон во серијата Galaxy A, се очекува Galaxy A54 5G да користи 6,4-инчен sAMOLED Full HD дисплеј со резолуција од 2340 x 1080p и стапка на освежување од 120 Hz.

Ќе се напојува со чипсет Exynos 1380 на Samsung, со 8GB RAM и до 256GB простор за складирање. Батеријата, со капацитет од 5000 mAh, ќе поддржува брзо полнење од 25 W.

На задната страна, очекуваме систем на камера составен од главен сензор од 50 MP, сензор со ултра широк агол од 12 MP и макро од 5 MP. Од предната страна се очекува селфи камера од 32 MP.