Серијата мобилни телефони Huawei P50 е прилично стара бидејќи се појави во август 2021 година, а сега на пазарот ќе пристигне нов предводник од серијата P.

Извештаите велат дека Huawei ќе ги претстави моделите P60 и P60 Pro во март оваа година и дека тие ќе имаат подобрени камери, подобри екрани и поголеми батерии.

P60 Pro ќе добие 6,6-инчен OLED екран со резолуција од 1.440 x 3.200 пиксели и брзина на освежување од 120 Hz. За споредба, P50 Pro имаше екран со резолуција од 1.228 x 2.700 пиксели. Панелот ќе го произведува компанијата BOE, а на отворот во форма на дупка ќе биде сместена селфи камера од 32 MP.

Задниот дел ќе има главна камера од 50 MP (нов сензор IMX888), како и ултра-широка камера од 50 MP (веројатно IMX858). Ним ќе им се придружи телефото камера од 64 MP (OmniVision OV64B).

Стандардниот P60 ќе добие малку поинакво поставување, имено главна камера од 52 MP (IMX789), ултра широка камера од 50 MP (IMX858) и телефото камера од 16 MP (се очекува IMX351).

Камерите на двата уреди ќе се базираат на системот XMAGE на Huawei, а променливиот отвор на блендата што ја има Mate 50 Pro ќе се користи и кај новите телефони.

P60 Pro ќе се напојува од 4G верзијата на процесорот Snapdragon 8+ Gen 1, додека ќе се напојува од батерија од 5.500 mAh со поддршка за жично полнење од 100 W и безжично полнење од 50 W. За споредба, P50 Pro имаше Snapdragon 888 4G процесор и батерија од 4.360 mAh која поддржуваше полнење од 66W/50W.

Се очекува серијата P60 да усвои некои карактеристики од серијата Mate 50, како што е калено стакло Kunlun за екранот и IP68 отпорност на вода и прашина, и треба да поддржува сателитска комуникација и да го користи соѕвездието BeiDou (можна ограничена поддршка надвор од Кина).

Huawei сè уште не го потврдил официјалниот датум на лансирање на серијата P60, но настанот ќе се одржи во март.