Револуционерниот двоен UHD 57″ заоблен екран Odyssey Neo G9 поставува нова основа за технологијата на монитори во 2023 година 

Компанијата Samsung Electronics претстави нови модели во линијата на монитори, проширувајќи го своето лидерство во насока на визуелни дисплеи за корисниците. Новите понуди во линиите Odyssey, ViewFinity и Smart Monitor на CES® 2023 ќе испорачаат неспоредлив квалитет на сликата и низа иновативни функции за луѓе кои сакаат да работат, играат и живеат преку екранот на нивниот монитор.

Samsung ја револуционизира категоријата на ултра широк екран со воведувањето на Odyssey Neo G9, првиот монитор во светот со двојна ултра висока резолуција. Оваа иновација е потврда за водечката позиција на Samsung во индустријата во обезбедувањето на најпривлечно и најреално искуство за играње достапно на пазарот.

„Со нашиот модел Odyssey Neo G9, ја претставуваме иднината на гејмерските монитори, правејќи ја секоја игра пореална со иновативни карактеристики и квалитет на слика на ново ниво“, рече Хун Чунг, извршен потпретседател на Visual Display Business во Samsung Electronics. „CES е совршено место за прикажување на нашите иновации кои можат да ги одведат не само гејмерите, туку и графичките дизајнери или љубителите на ТВ на следното ниво, притоа обезбедувајќи персонализирани искуства во низа интегрирани паметни апликации“.

Odyssey Neo G9: Првиот двоен UHD монитор во светот за видео игри

Мониторот за игри на Samsung Odyssey Neo G9 (име на модел: G95NC) им овозможува на гејмерите да гледаат нови нивоа на детали со неспоредливо видно поле. За прв пат досега, гејмерскиот монитор нуди резолуција од 7.680×2.160 и сооднос од 32:9 на еден екран.

Неговиот заоблен екран од 57″ 1000R користи квантна мини LED технологија со спецификација VESA Display HDR 1000 за да испорача извонредна слика во која било средина за игри, од сенки до посветли сцени. Мат екранот го намалува одразот на светлината на екранот, намалувајќи ги одвлекувањата за време на најинтензивните сесии за играње.

Исто така, може да се пофали со првата поддршка за DisplayPort 2.1 во светот, која пренесува податоци приближно двојно побрзо од претходно користениот DisplayPort 1.4. Дополнително, новиот DP2.1 овозможува стандардна компресија на екранот без загуби (DSC) за пренос на информации без пречки.

Odyssey Neo G9 поддржува и стапка на освежување од 240 Hz, така што гејмерите нема да пропуштат ништо за време на динамична и брза игра.

Odyssey OLED G9: Посветли бели, подлабоки црни и речиси бесконечен контраст на боите

Odyssey OLED G9 (Број на модел: G95SC) е најновото дополнување на линијата Odyssey, со двоен заоблен екран со quad-HD 49″ 1800R, со сооднос од 32:9. Неговото OLED осветлување со технологија на квантни точки се контролира пиксел по пиксел, овозможувајќи речиси бесконечен опсег на контраст на бои.

OLED дисплејот го осветлува секој пиксел поединечно и не се потпира на позадинско осветлување, овозможувајќи динамичен сооднос на контраст од 1.000.000:1 додека дава вистинска RGB и вистинска црна боја без филтри во боја.

За непречено играње, Odyssey OLED G9 исто така располага со време на одговор од 0,1 ms и стапка на освежување од 240 Hz за да се елиминира доцнењето и прескокнувањето.

Odyssey OLED G9 користи и партнерски апликации како Prime Video, Netflix и YouTube преку Smart Hub, што им овозможува на корисниците да уживаат во разновидна содржина преку Интернет, без потреба од компјутер.

Мониторот е опремен и со опцијата Samsung Gaming Hub, сеопфатна платформа за стриминг игри, која им овозможува на гејмерите да откриваат и играат во облак од партнери како што се Xbox и NVIDIA GeForce Now, без потреба од конзола или преземање игри.

ViewFinity S9: pametna kalibracija boja dizajnirana za kreativne profesionalce

ViewFinity S9 (Број на модел: S90PC) е најновото дополнување на линијата на монитори на Samsung. Тој за првпат носи екран од 27“ 5K и е оптимизиран за креативни професионалци како што се графички дизајнери и фотографи. Неговата резолуција од 5120 x 2880 во комбинација со широк спектар на бои од 99% DCI-P3 обезбедува јасни и верни детали, а неговата просечна Delta E ≦ 2[1] прецизност на бојата, исто така, создава јасен и прецизен приказ, дури и во комплицирани или нијансирани визуелни средини.

Вградениот мотор за калибрација на бои на мониторот обезбедува прецизна боја и осветленост на екранот, овозможувајќи им на корисниците да го приспособат балансот на белата боја, гама и RGB балансот на бои за совршена прецизност со нивните паметни телефони преку апликацијата Samsung Smart Calibration. Мат екранот го ограничува рефлексијата на светлината и отсјајот за да ја намали дистракцијата додека работите.

Корисниците можат да ги поврзат камерите и другите уреди со мониторот преку конекции USB-C и Thunderbolt 4 за лесно да префрлаат големи видео-датотеки со висока резолуција или други големи збирки податоци од уредите за складирање на нивниот компјутер. Серијата ViewFinity S9 доаѓа со 4K SlimFit камера и поддржува видео конференции и повикување преку апликации, како што е Google Meet, кои се вклучени со Samsung Smart Hub.

Паметен монитор M8: спојување на продуктивноста, забавата и личниот живот

Паметниот монитор M8 (Број на моделот: M80C) има стилски и тенок дизајн и сега доаѓа во нова големина од 27 инчи, покрај постоечката големина од 32 инчи, и двете со резолуција 4K. Доаѓа во четири опции за бои што му овозможуваат на овој монитор да се вклопи во секоја просторија: дневна светло сина, пролетно зелена, розова боја на зајдисонце или топло бела.

Држачот што се прилагодува во висина со поддршка за навалување им дава на корисниците најдобар агол на гледање, а екранот сега може да се ротира за 90 степени, што им помага на корисниците да гледаат долги документи и текстови со помалку лизгање. Исто така, ги исполнува стандардите за компатибилност на VESA за монтирање за да заштеди простор и да одржува уредна околина.

Smart Monitor M8 може да поврзе, контролира и управува со стотици компатибилни поврзани уреди преку вградениот SmartThings Hub, вклучувајќи светла, камери, ѕвончиња, брави, термостати и друго. Samsung планира да го прошири опсегот на уреди и нивната употребливост со поддршка на Matter функционалноста и стандардите на Home Connectivity Alliance, почнувајќи од оваа година.

Функционалноста за контрола на глувчето е додадена на многу од over-the-top апликациите на овој паметен монитор, вклучувајќи ги SmartThings и Smart Hub, за ново ниво на удобна контрола без далечински управувач.

Корисниците можат да го користат Smart Monitor M8 за моментален пристап до онлајн услуги како Prime Video, Netflix, YouTube и други премиум услуги преку Smart Hub. Тие исто така можат лесно да пристапат до Samsung Gaming Hub, сеопфатна платформа за стриминг на игри.

Новата функција „My Contents“ им овозможува на корисниците корисни информации на прв поглед. Кога мониторот е во режим на подготвеност и открива паметен телефон преку технологијата Bluetooth со мала моќност, тој ги прикажува персонализираните фотографии на корисникот, распоредот и друго на екранот. Мониторот се враќа во режим на подготвеност кога телефонот е надвор од опсегот.

Интегрираната SlimFit камера во Smart Monitor M8 е надградена до 2K резолуција и работи со апликации за видео конференции како што е Google Meet.

Покрај тоа, Smart Monitor M8 е заштитен со технологијата Samsung Knox Vault, која ги шифрира приватните податоци и ги чува складираните датотеки и информации изолирани од главниот оперативен систем на уредот за да го заштити од напади.

 

*ЗАБЕЛЕШКА – Сите функции, карактеристики, спецификации и други информации за производот дадени овде, вклучително, но не ограничувајќи се на карактеристиките на производот, дизајнот, цената, компонентите, перформансите, достапноста и можностите, се предмет на промена без најава или обврска. Достапноста на горенаведените производи, услуги и карактеристики може да се разликуваат во зависност од пазарот.

[1] Делта Е е стандардна пресметковна метрика која го корелира човечкото визуелно расудување за разликите помеѓу две воочени бои. Делта Е ≦2 прецизност на бојата значи супериорна, прецизна репродукција на боите, постигнување подобро отколку што окото може да ја види разликата во бојата.)