Во 2022 година во ИТ индустријата и технологијата имаше многу позитивни работи, но имаше и некои негативни.

Ви претставуваме неколку интересни технологии кои не напуштија во текот на претходната година, без разлика дали се работи за производи, платформи и компании кои оставија длабока трага или едвај започнаа и нивниот пламен наеднаш згасна.

Некои од овие технологии што ги изгубивме, како што се iPad или BlackBerry, можеби постојат за кратко време ако ги погледнеме од перспектива на човечката доба. Меѓутоа, за технолошките рамки тоа претставува цела ера. Некои други проекти покажаа многу ветувања, но се покажа дека немаат потенцијал да остават поголем белег во ИТ индустријата.

iPod

Милениумците се најпогодени од оваа загуба. Пред да ги имаме iPhone и Spotify, имаше iPod и iTunes.

Многумина сметаат дека iPod ја револуционизирал музичката индустрија – го легитимирал моделот на плаќање за дигитална музика, ја негирал потребата од музички албуми и овозможил секој да биде диџеј.

Првата генерација на iPod беше објавена во 2001 година и беше симпатичен и компактен уред кој може да складира илјадници песни. Го отвори патот за пренослив пристап до музика и видео.

Меѓутоа, кога iPhone беше претставен во 2007 година, iPod полека почна да станува непотребен. Во текот на мај 2022 година, Apple објави дека ќе престане да го произведува iPod touch, кој во тоа време остана единствениот iPod достапен на пазарот.

BlackBerry

Во раните 2000-ти, BlackBerry беше еден вид статусен симбол. BlackBerry имаше целосна тастатура, можност за испраќање е-пошта и секако платформа за пораки BBM, која беше врв на технолошката ексклузивност во тоа време.

Но, повторно пристигна iPhone-от и другите телефони со екран на допир, па наскоро притискањето на физичките копчиња изгледаше застарено и помалку „кул“.

BlackBerry долго време се спротивставуваше и одржуваше култни следбеници со својата QWERTY тастатура, но никакво влијание не можеше да го одржи во живот. Она што го издигна до легендарен статус на крајот го „уби“ – целосната тастатура и BBM. Компанијата не успеа да се развива и коегзистира на пазарот на „допир“ на екрани и ја пропушти можноста да го прошири BBM на поширок пазар.

iPhone мини

За време на презентацијата на серијата iPhone 14, беше забележано дека не видовме 5,4-инчна верзија на iPhone во линијата. Животот на минијатурниот уред згасна по само две генерации.

Ова не беше изненадување за гледачите на Apple. Продажбата на моделите iPhone 12 mini и iPhone 13 mini беше под просекот. На крајот, јавноста и конкретното барање одлучи: кога станува збор за iPhone – колку поголем, толку подобро.

Internet Explorer

Во текот на 2022 година, Microsoft конечно го повлече Internet Explorer во пензија. Дури и на својот врв, ова не беше добар веб-прелистувач.

Во поголемиот дел од своето постоење, IE беше еден од најлошите прелистувачи што некогаш сте можеле да ги користите. Во зависност од годината и за што сте користеле Internet Explorer, прелистувачот нема ни да прикаже некои локации правилно, или ќе добиете куп скокачки прозорци или ќе бидете изложени на куп вируси.

Од друга страна, Internet Explorer беше првиот прозорец во светот на интернетот за голем број корисници поради фактот што беше претходно инсталиран на секој Windows компјутер, од 1995 година наваму.

Google Stadia

Google стекна репутација како компанија која често објавува, но и откажува и затвора проекти. Има дури и страница посветена на софтверските „гробишта“ на Google.

Google Stadia започна во 2019 година со големи ветувања за иднината на стриминг игри во облак. Сепак, Stadia никогаш не беше широко прифатена од корисниците и Google одлучи да ја исклучи услугата во септември 2022 година.

Мета портал

Во текот на 2022 година Мета помина низ исклучително трнлив пат. Компанијата ја започна годината губејќи 237 милијарди долари преку ноќ, неуспешно се обиде да стане новиот TikTok, а малкумина ја делат визијата на Марк Цукерберг за метаверзумот.

Во таква ситуација дојде до големи отпуштања на вработени и гасење на проектот Мета портал. Ова беше направено за да се намалат трошоците, но овој паметен екран за видео повици веќе беше прилично отфрлен како потрошувачки уред и никогаш не заработи многу пари.

Исто така, Мета Портал се соочи со силна конкуренција во форма на уредите iPad, Amazon Echo и Nest hub на Google, со која не можеше да се справи.

FTX

FTX беше познат како доверлива и лесна за употреба платформа за тргување со криптовалути. Услугата потроши големи суми пари за спонзорства со спортски тимови и партнерства со спортисти, се со цел да се промовира тргувањето со криптовалути до главните потрошувачи.

Сепак, сето тоа предизвика FTX да се најде во проблеми со ликвидноста, компанијата банкротира… Но приказната не завршува тука. Извештаите сега сугерираат дека најмалку 1 милијарда долари од корисничките пари едноставно исчезнале, додека американските власти го истражуваат FTX за измама.

Твитер како што го знаевме

Дури и пред Илон Маск да ја преземе компанијата, Твитер веќе беше токсична страница на интернет. Сите корисници на Твитер го знаат чувството на лутина што се јавува кога читаат запаливи теми или кога се развива импулсивна дискусија.

Луѓето сакаа да се жалат за тоа колку Твитер е лош за менталното здравје или колку време се троши безумно за скролување, но сите постојано се враќаа на Твитер. Многумина се потпираа на Твитер како извор на вести или забава, но исто така се надеваа дека мрежата ќе се подобри.

Потоа дојде Маск, а Твитер доби скандалозни промени во методите за верификација, изгуби половина од најголемите огласувачи и ја зголеми стапката на говор на омраза според некои истражувања.

Маск отпушти и голем број вработени, суспендираше сметки на многу корисници, а ексцентричниот милијардер постојано е во центарот на вниманието на интернет поради неговите твитови и необични одлуки.

Има многу да се каже за новиот Твитер, но Твитер што порано сакавме да го мразиме, повеќе го нема. Сега само го мразиме.