Ознака: Twitter

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Судот му нареди на Маск повторно да сведочи за преземањето на „Твитер“

Американскиот федерален суд му нареди на Илон Маск повторно да сведочи пред Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC) за неговото преземање на Твитер за 44 милијарди долари. SEC…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Платформата Х дозволила терористичка група да се верификува?

Платформата X на американскиот милијардер Илон Маск одобри претплата на одредени терористички групи чии активности се забранети во САД. Ова го објави Tech Transparency Project (TTP), група која следи и…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

(Видео) Твитер преплавен со реакции за чипот на Маск: „Одам да живеам во пештера“

Илон Маск објави дека неговата компанија „Неуралинк“ за прв пат успешно вградила еден од своите безжични чипови во човечки мозок и – интернетот има многу да каже. Милијардерот на „Икс“…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Dark Web е преплавен со реклами кои продаваат лажни и украдени X сметки

Минатата година, лажни и украдени сметки на X (Twitter) Gold ги преплавија онлајн и темните веб-пазари и форуми, според извештајот на CloudSEK. Сајбер-криминалците користат повеќе техники за фалсификување и кражба…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Тие се премногу контроверзни дури и за Парис Хилтон

Голем број компании престанаа да се рекламираат на платформата Твитер (Х) поради загриженоста дека социјалната мрежа шири антисемитски пораки. Последниот во низата брендови што го напушти Твитер е 11:11 Media…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Корисниците се помалку заинтересирани: Твитер изгуби 600 милиони посети

Откако Илон Маск стана шеф на социјалната мрежа Твитер (сега Х), работите одат во непредвидлив правец. Сепак, ниту тој не е имун на ваквите вести. Твитер изгуби 600 милиони посети…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Оние кои не плаќаат можат само да гледаат: X тестира задолжителна претплата

Тестирањето во моментов се спроведува во Нов Зеланд и Филипини. Платформата X (поранешен Твитер) најави нова годишна претплата за користење на оваа мрежа, во вредност од еден долар, за корисници…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Од ЕУ велат дека оваа социјална мрежа најмногу „лаже“: На која и верувате?

Платформата Х (Твитер) е, според најновото истражување на ЕУ, социјалната мрежа со најмногу дезинформации/мисинформации во однос на бројот на објави кои не се директни невистини. Дезинформација е изјава која е…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Дали знаевте дека твитови повеќе не постојат? Еве ги имињата на објавите на Х

Платформата X има имплементирано неколку интересни промени во своите услови за користење. Во условите за користење на апликацијата X, почнаа да се појавуваат скокачки прозорци за новите услови кои ќе…