Неодамна Qualcomm го претстави својот нов предводник на чипот кој е наменет за премиум уредите кои ќе пристигнат во 2023 година.

Иако, на пример, Vivo веќе претстави телефон со овој чип, тој е всушност предводник за следната година. За време на презентацијата на чипот, Qualcomm изјави дека многу компании ќе претстават телефон со овој процесор, но не прецизираа кои модели точно. Но, еве ја листата на телефони кои дефинитивно ќе пристигнат со овој чип.

Snapdragon 8 Gen 2 пристигна како наследник на минатогодишниот Snapdragon 8 Gen 1. Станува збор за чип од 4 nm, чиј фокус е енергетската ефикасност. Секако, има и поголеми брзини, па Qualcomm изјави дека новата тројка Kryo CPU ќе донесе до 35% подобри перформанси со 40% подобра ефикасност, во споредба со Snapdragon Gen 1.

Така, Kryo Prime работи на 3,2 GHz, но сега има четири јадра за изведба со такт на 2,8 GHz. Има уште три енергетски ефикасни јадра со такт од 2,0 GHz. Snapdragon 8 Gen 2 исто така носи хардверски забрзан ray tracing, што секако ќе значи нешто за гејмерите.

Чипот поддржува QHD+ дисплеи до 144Hz или 4K дисплеи до 60Hz. Поддржува и надворешни дисплеи до 4K на 60Hz, а овозможено е и декодирање на AV1 видео – поддржани се преноси до 8K со 60 fps со HDR.

Подолу е листа на телефони/серии кои дефинитивно ќе бидат испорачани со овој чип:

Xiaomi 13 серија;
Samsung Galaxy S23 серија;
OnePlus 11 серија;
Oppo Find X5 серија;
Red Magic 8 Pro;
Motorola X40;
iQOO 11 серија.

Секако, списокот сигурно ќе се прошири, но во моментов ова се телефоните кои дефинитивно ќе пристигнат со овој чип.