Lamborghini објави некои нови детали во врска со нивниот нов тркачки автомобил за класата LMDh (Le Mans Daytona хибрид).

Иако првите LMDh болиди треба да влезат во конкуренција во 2023 година, Lamborghini не планира да излезе на патеката до 2024 година. Lamborghini планира да се натпреварува и во сериите WEC и IMSA, вклучувајќи ги Ле Ман, 24 часа Дејтона и 12 часа Себринг.

Автомобилот LMDh ќе биде фабрички прототип на спортски тркачки автомобил на Lamborghini и ќе се вози заедно со програмите GT и серијата Super Trofeo.

Едно нешто што го привлече Lamborghini кон LMDh беше побарувачката за хибридни погонски единици, што е во согласност со плановите на производителот на автомобили за патни автомобили.

Моторот ќе биде осумцилиндричен, твин-турбо мотор развиен од одделот за моторспорт на компанијата, Squadra Corse. Ќе работи заедно со хибридниот комплет ERS, во согласност со прописите. Електричниот мотор ќе го развива Bosch Motorsport, додека седумстепениот менувач P1359 е развиен од Xtrac.

Според прописите на ФИА, моторот ќе биде ограничен на 500 kW/680 КС, автомобилот на минимална тежина од 1030 kg, а максималната брзина ќе биде 340 km/h.

Елементите од јаглеродни влакна во Италија ќе ги произведува HP Composites, со кои Lamborghini долго време работи на платформите Super Trofeo и GT3, пишува Autoblog.