Nvidia претстави три нови графички картички, базирани на графичката архитектура од најновата генерација на компанијата. Видео картичките ќе бидат достапни од следниот месец.

На врвот на гамата е моделот RTX 4090. Станува збор за огромен графички процесор, со 16384 CUDA јадра и „boost“ работен часовник кој оди до 2,52 GHz. Графичката картичка има 24 GB GDDR6X меморија.

Nvidia тврди дека графичкиот процесор е два до четири пати побрз од моделот RTX 3090 Ti. RTX 4090 има напојување од 450W. Цената на графичката картичка е 1599 долари, а во продажба ќе биде од 12 октомври.

Беше претставен и моделот RTX 4080 кој доаѓа во две варијанти. Попремиум графичкиот процесор има 9728 CUDA јадра и такт за „засилување“ од 2,51 GHz. Има 16 GB GDDR6X меморија, а Nvidia тврди дека е два до четири пати побрза од RTX 3080 Ti.

Постои и друга варијанта на графичкиот процесор RTX 4080, кој има 12 GB GDDR6X меморија, 7680 CUDA јадра и брзина на такт од 2,61 GHz. Цената на споменатите две графички картички е 1199 долари и 899 долари.

Nvidia ќе продава и свои модели на Founders Edition за графичките картички RTX 4090 и 16GB RTX 4080. Секако, ќе има и верзии од партнерите на компанијата, како што се ASUS, Colorful, Gainward, Galaxy, GIGABYTE, INNO3D, MSI, Palit, PNY и ZOTAC.