Ознака: Nvidia

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Пристигна графичката картичка Nvidia RTX 4090 – позната е и цената

Nvidia претстави три нови графички картички, базирани на графичката архитектура од најновата генерација на компанијата. Видео картичките ќе бидат достапни од следниот месец. На врвот на гамата е моделот RTX…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Графичките картички ќе имаат огромна потрошувачка во иднина

Досега сигурно веќе сте имале можност да прочитате за тоа дека следните AMD и Nvidia графички картички ќе бидат вистински „ѕверови“, со огромна потрошувачка. Така мисли и AMD. Иако некои…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Одлични вести за гејмерите – графичката картичка Nvidia RTX 4090 би можела да достигне сосема нови брзини

Бројни корисници, пред се гејмери, со нетрпение го очекуваат објавувањето на најновите Nvidia графички картички од серијата 4000. Веќе се појавија гласини за новите GPU модели и нивните можности, а…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Рударите на криптовалути сега целосно ги отклучија заштитените графички процесори Nvidia RTX 30 LHR

Програмерите на софтверот за ископување криптовалути се обидуваат да ги отклучат графичките картички LHR од нивното објавување и сега конечно успеаја. Досега никој не успеа целосно да ја отклучи LFR…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Nvidia казнета поради криење дека продава графички картички на рудари за криптовалути

Американската Комисија за хартии од вредност (SEC) ја казни Nvidia со 5,5 милиони долари, кои гигантот ќе треба да ги плати. Според SEC, Nvidia криела информации за тоа колку од…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Ако планирате да користите графички процесор Nvidia RTS 4090, подгответе се да закупите електрана

Nvidia се чувствува загрозена од понудата на AMD, а во иднина и од Intel, па гласините сугерираат дека компанијата ќе се одлучи за некои необични потези кога станува збор за…