Samsung освои две златни, пет сребрени и една бронзена награда и 34 места меѓу финалистите за иновативни дизајнерски решенија кои го подобруваат животниот стил и корисничкото искуство 

На 42-годишнината од Меѓународните награди за извонредност за дизајн 2022 година, Samsung Electronics освои две златни, пет сребрени и една бронзена награда, како и 34 титули финалисти за иновативни дизајнерски решенија кои го подобруваат животниот стил и искуството на потрошувачите.

IDEA е една од најпрестижните програми за награди за дизајн организирана од Здружението на индустриски дизајнери на Америка (IDSA), основана во 1980 година, за достигнувања во индустрискиот дизајн. Оваа година IDEA избра победници во 20 категории, кои вклучуваат дом, технологија за потрошувачи, дигитална интеракција и стратегија за дизајн. Клучните критериуми за оценување, исто така, вклучуваат иновации во дизајнот, придобивки за корисникот, придобивки за општеството итн.

Дизајнот на производи на Samsung ги одразува променливите вредности кај корисниците и иновативната технологија на компанијата. Интерактивниот, напреден дизајн специфичен за секој регион е препознаен како прогресивен и разноврсен.

„Важно е да се обезбеди оптимизирано искуство за менување на вредностите и начинот на живот на корисниците“, рече Џинсу Ким, извршен потпретседател на Центарот за корпоративен дизајн на Samsung Electronics. „Постојано ќе се стремиме да обезбедиме одржливо искуство со креативни иновации за корисниците.

Bespoke освои две злата за адаптивен дизајн и корисничко искуство што одговара на различните стилови на живот

Bespoke US Kitchen сет (Bespoke US Kitchen Package & Bespoke FDR RF8000B), сет на апарати за домаќинство што вклучува фрижидер, печка, микробранова печка и машина за миење садови, достапни во Северна Америка, е еден од двајцата добитници на Златна награда. Заснован на филозофијата Bespoke што одговара на преференциите на корисникот, овој сет обезбедува интегрирано дизајнерско искуство кое ја истакнува хармонијата во кујната.

Дизајнот на фрижидерот со четири врати (француска врата), неодамна лансиран во Северна Америка, обезбедува максимална погодност за корисниците бидејќи доаѓа со заменливи панели на вратите кои сопствениците можат да ги изберат според нивните преференции и начин на живот. Центарот за пијалоци, вграден во внатрешноста за да се минимизира контаминацијата, складира чиста и прочистена вода, додека двојниот автомат за правење мраз брзо прави поголеми и помали коцки мраз.

Bespoke Jet™, безжичната правосмукалка со мултифункционална станица за чистење, исто така освои златна награда за извонредност во дизајнот. Истата, нуди уникатно искуство кое го опфаќа целиот процес од чистење и фрлање до складирање. По поставувањето на правосмукалката на мултифункционалната станица за чистење, корисниците можат да го испразнат садот за прав со едноставно притискање на копче, одржувајќи го просторот и воздухот во домот свежи и без прашина. Сеопфатниот дизајн на нарачана џет обезбедува практичност што изгледа одлично за да одговара на секој простор за живеење.

Широкиот спектар на производи на Samsung освоија пет сребрени и една бронзена награда за напреден дизајн 

Galaxy Tab S8, награден со сребро е исто така познат по неговото најтенка, најлесна и најсилна кутија досега, во комбинација со најголемиот AMOLED дисплеј од 14,6 инчи. Пространиот екран е заштитен со алуминиумска заштитна рамка, која го штити уредот од гребнатини и свиткување. Таблетот има и подлога за полнење S Pen на задната страна на уредот што е беспрекорно интегрирано со телото на камерата за задоволувачко дизајнерско искуство.

Друг добитник на сребрена награда е Galaxy Upcycling at Home, програма која им вдахнува нов живот на постарите смартфони Галакси со тоа што ги конвертира во IoT уреди со едноставно ажурирање на софтверот. Преку апликацијата SmartThings, корисниците можат да ги пренаменат неискористените паметни телефони во практични паметни домашни уреди како пренослив монитор за бебиња.

Други сребрени награди освоија:

  • Samsung India Keyboard, кој обезбедува оптимизирано искуство со тастатура на паметен телефон што поддржува побрзо и полесно внесување текст на 29 јазици во Индија
  • сензор за готвење, кој ви помага многу полесно да ја подготвите омилената храна со поврзување на индукциската плоча на Samsung со кујнскиот сервис SmartThings
  • Samsung аспиратор, концептуален дизајн кој ги комбинира функциите на аспиратор, клима уред и прочистувач на воздух за да ги подобри условите во кујните низ Југозападна Азија
  • Бронзената награда ја доби футролата Galaxy Z Flip3, која обезбедува различни опции за прилагодување на телефонот според вашите потреби со помош на прстен или шарена лента.

За Samsung Electronics Co., Ltd. 

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со трансформативни идеи и технологии. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни системи и меморија, LSI системи, кастинг и LED решенија. За најновите вести, посетете ја прес-салата на Samsung на http://news.samsung.com.