Samsung претстави нов гејмерски монитор од својата палета. Станува збор за монитор наречен Odyssey Ark, и доаѓа со некои импресивни карактеристики.

Odyssey Ark е 55-инчен 4K монитор со искривување од 1000R. Резолуцијата на екранот е 3840 x 2160 пиксели, а соодносот на екранот е 16:9. Панелот користи Quantum Mini LED диоди за локално затемнување (1056 зони) во комбинација со 14-битна обработка. Поддржува „Quantum HDR 2022“, што значи максимална осветленост од 2000 nits. Мониторот доаѓа со мат финиш за намалување на отсјајот и рефлексиите.

Стапката на освежување на екранот е 165 Hz со поддршка за FreeSync Premium Pro. Ако репродуцирате постари наслови, Neural Quantum Processor Ultra може да ги зголеми до 4K резолуција.

Држачот, кој пристигнува во кутијата со мониторот, овозможува прилагодување на висината и навалувањето, а има три опции за монтирање на ѕид (200 x 200, 300 x 300 и 400 x 400). Има фасцинантен кокпит режим, кој ви овозможува да го ротирате екранот за 90 степени, така што дното на екранот е главно вертикално додека остатокот од екранот виси над главата.

Мониторот може да се користи за поставување на повеќе монитори без граници (има четири HDMI влезови), а ако го превртите во режим на кокпит, може да имате вертикална низа од три виртуелни монитори.

Samsung Odyssey Ark има вграден импресивен звучен систем – има четири звучници (по еден во секој агол) плус два вуфера на дното за вкупна моќност од 60 W и фреквентен одговор до 45 Hz.

Мониторот има неколку напредни функции, кои може да се контролираат со помош на вклучениот далечински управувач Ark Dial, кој се напојува со соларна енергија.

Исто така, има неколку корисни функции за игри, како што се Game Bar и Samsung Gaming Hub. Мониторот го придвижува Tizen, а има и поддршка за Amazon Alexa и Samsung SmartThings.

Цената на гејмерскиот монитор Samsung Odyssey Ark е 3.500 долари.