Samsung ја претстави серијата паметни часовници Galaxy Watch5, која се фокусира на параметрите за здравје, фитнес и начин на живот. Постојат три модели. Стандардниот Watch5 во големини од 40mm и 44mm, како и Watch5 Pro од 45mm.

Ова е прв пат Samsung да користи екран од Sapphire Crystal на своите паметни часовници. Екранот има 60% поголема отпорност на гребење, а е достапен кај сите три модели. Часовниците се украсени и со 5ATM водоотпорност, како и IP68 сертификат. Сите три часовници имаат и Always On Display режим.

Galaxy Watch5 Pro е најиздржливиот и најфункционалниот паметен часовник на Samsung досега. Се карактеризира со Sapphire Crystal стакло и подигната рамка која дополнително го штити дисплејот, додека куќиштето е изработено од титаниум. Спортскиот појас е украсен со дизајн D Buckle, без дупки, а должината лесно се прилагодува.

Pro моделот има и најголема батерија од сите часовници на Galaxy Watch, со капацитет од 590 mAh. Стандардните часовници добиваат и надградба на батеријата, со капацитет од 284 mAh за моделот од 40 mm и 410 mAh за моделот од 44 mm. За осум минути полнење, батеријата ќе трае до осум часа.

Сите три нови часовници се напојуваат со чипсет Exynos W920, кој исто така се користеше од серијата Watch4. Конфигурацијата на меморијата е иста, со 1,5 GB RAM и 16 GB простор за складирање. Новите модели го користат најновиот софтвер One UI Watch 4.5.

Кога станува збор за апликациите, поддржани се SoundCloud и Deezer, а со помош на Google Assistant можете да менувате песни на Spotify. Поддржани се GPS, GLONASS, Galileo и BeiDou рисивери.

Часовниците ги имаат вообичаените сензори (жироскоп, барометар, сензори за температура и светлина, компас и други). LTE конекцијата е опционална, а има Bluetooth 5.2, Wi-Fi 5 со двоен опсег и NFC.

За вежбање, фитнес и следење на други параметри, има оптички мониторинг на срцевиот ритам, ЕКГ и сензор за биоелектрична импеданса (БИА) со чија помош се прилагодуваат фитнес целите врз основа на мускулната маса, тежина и процентот на телесните масти. Има и подобрени способности и аналитика за следење на спиењето.

Galaxy Watch5 нуди стилски и минималистички дизајн, како и перформанси што ви помагаат да постигнувате повеќе секој ден. Доаѓа со сосема нови привлечни неутрални опции за бои, со голема опција од 44 мм достапна во графит, сафирно сина и сребрена боја и мала опција од 40 мм достапна во графит, розово злато и сребро со виолетова лента што одговара на Galaxy Z Flip4 совршено.

За оние кои бараат авантура, издржливост, перформанси и стил, Galaxy Watch5 Pro е за вас. Ќе биде достапен во титаниум црна и титаниум сива боја, со екран од 45 mm.