MINI претстави електричен концепт во форма на кросовер кој го најавува изгледот на идните модели на оваа марка.

Станува збор за концептот MINI Aceman, чија сериска верзија ќе се појави малку подоцна и ќе ја пополни празнината помеѓу моделите Cooper и Countryman.

Засега нема механички детали за Aceman, а MINI е фокусиран на дизајнот и технологијата на возилото. Концептот е украсен со уникатна зелена боја Icy Sunglow, додека покривот е во металик British Racing зелена боја.

Aceman е првиот поглед на новиот дизајнерски јазик на MINI Charizmatic Simplicity, а целта на новиот изглед е да ги комбинира минимализмот и одржливоста. На основно ниво, кросоверот има класична форма со две кутии.

Бандажите се екстремно аголни со цел да се минимизира должината на предната и задната суспензија.

Електричниот кросовер е долг 4,05 метри и широк 1,99 метри, додека актуелниот Countryman е долг 4,31 метри и широк 2 метри.

Предниот дел на Aceman е еволуција на сегашниот изглед на MINI, а со оглед на фактот дека станува збор за електрично возило, нема потреба од голема решетка и ладење на моторот.

Наместо тоа, горниот дел има LED осветлување што може да прикаже дизајн на Union Jack (обликот на британското знаме), а има и зелен детал.

Додека актуелните модели на MINI имаат тркалезни фарови, Aceman има повеќе аголни. Дневните светла ги опкружуваат главните, а во внатрешноста се LED диоди.

Облогата на каросеријата ги опкружува тркалата и долниот дел од каросеријата, а концептот има и бронзен багажник на покривот, исто така, во форма на британското знаме.

Aceman добива 20-инчни тркала со пет краци, а одназад е црн спојлер што седи над задното стакло.

Задните светла имаат графика со британско знаме како предните.

Внатрешноста се карактеризира со светол и минималистички изглед кој потсетува на оригиналниот MINI. Кружниот екран се наоѓа во централниот дел на контролната табла и преку него ги контролира инструментите, а функционира и како екран на инфозабавниот систем.

Редот на копчиња под екранот вклучува рачна сопирачка, менувач, избор на режим на возење и прилагодување на јачината на звукот.

Со цел да се прошири приказот на информации надвор од екранот, можно е да се проектира содржината на контролниот систем на контролната табла, која се прикажува како мапа.

Aceman нема кожа внатре, но површините се покриени со плетен рециклиран текстил. Воланот е покриен со зелен велур.

Кога некој ќе му пријде на Ацеман, надворешните светла го следат, а автомобилот испушта звук во зависност од оддалеченоста на лицето од возилото.

Предното светло дури „намигнува“, а кога некој ќе ја отвори вратата, светлината се проектира на земја.

Концептот ќе дебитира на Gamescom во Келн, Германија на 23 август.