Ознака: elektricni avtomobili

ФУТУРАМА, Тренди

Кинезите во Унгарија ја градат најголемата фабрика за батерии за електрични автомобили во Европа

Инвестицијата во фабриката за батерии за електрични возила е вредна дури 7,3 милијарди евра. Кинеската CATL планира да изгради фабрика за батерии за електрични возила од 7,3 милијарди евра во…

ФУТУРАМА, Тренди

VW подготвува електричен пикап базиран на комбето ID. Buzz

Иако патентот во никој случај не гарантира дека возилото ќе влезе во производство, VW во минатото покажа интерес за создавање електричен пикап камион. Volkswagen поднесе барање за патент за верзија…

ФУТУРАМА, Топ

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e-go

Владата на Република Северна Македонија денеска, преку видеоконференциска интернет комуникација ја одржа редовната 68 седница, на која се донесени повеќе одлуки и заклучоци. „На седницата беше усвоена Информацијата и донесена…

ФУТУРАМА, Тренди

VW и Stellantis ја претекнаа Tesla

Германскиот концерн и француско-италијанско-американскиот автомобилски гигант ги зазедоа првите две места во Европа за продажба на електрични возила во првата половина на 2022 година. Кога станува збор за електричните автомобили,…

ФУТУРАМА, Тренди

Како изгледа еден од најевтините европски електрични автомобили

Froggy Beachstar нуди автономија од 200 километри во стандардната верзија и 300 километри со батерија со продолжен радиус на движење. Dartz е компанија од Латвија која е специјализирана за производство…

ФУТУРАМА, Тренди

Rolls-Royce интензивно го тестира својот прв електричен автомобил

Електричниот модел Spectre моментално ги минува своите тест километри на патиштата на француската ривиера. Нема одмор за тест возачите и инженерите во британската автомобилска компанија под покровителство на BMW кои…

ФУТУРАМА, Топ

MINI го претстави електричниот концепт Aceman кој носи нов дизајнерски јазик

MINI претстави електричен концепт во форма на кросовер кој го најавува изгледот на идните модели на оваа марка. Станува збор за концептот MINI Aceman, чија сериска верзија ќе се појави…

ФУТУРАМА, Тренди

Xiaomi чека дозвола – кога ќе пристигнат автомобилите?

Компанијата Xiaomi се соочува со проблеми во добивањето дозвола од кинеските регулатори за производство на електрични возила (EV), проект во кој технолошкиот гигант инвестира 10 милијарди долари. Според добро упатени…