Diablo IV ќе има различен систем за монетизација од оној во сопственост на Diablo Immortal, според Blizzard.

„Да бидеме јасни, D4 е игра со полна цена создадена за публиката на PC / PS / Xbox“, рече Род Фергусон, генерален менаџер на франшизата Diablo, за време на неодамнешната презентација на Summer Game Fest.

„Посветени сме на испорака на исклучителен опсег на содржини во годините по објавувањето, кои ќе се засноваат на опционална козметика и добри проширувања водени од приказната“, порача Фергусон.

Заедницата на гејмерите се согласува дека Diablo Immortal го има најагресивниот и предаторски систем за монетизација што некогаш е забележан во која било игра на Blizzard досега. Некои предвидувања сугерираат дека на играчот му требаат околу 10 години или повеќе од 110.000 долари за да собере доволно „legendary gems“ за да го опреми својот лик со најдобрата можна опрема.

Од објавувањето на Immortal, обожавателите на Diablo стравуваат дека Blizzard би можел да имплементира сличен систем за монетизација во Diablo IV, кога оваа титула ќе дебитира во 2023 година.

Сепак, изјавата на Фергусон укажува дека Diablo IV ќе биде поблиску до Diablo III верзијата на играта отколку Immortal. Diablo III немаше микротрансакции, иако беше објавен со контроверзна аукциска куќа како дел од играта.