Веќе некое време слушаме информации за претстојниот Xiaomi Redmi Note 11S преку неколку листинзи и сертификати, а денес официјалниот Твитер профил на Redmi India објави официјално соопштение за овој телефон. Она што веднаш можеме да го забележиме е поставката за четирикратна камера, за која се вели дека има главен сензор од 108 MP.

Се очекува помошните модули да вклучуваат ултраширока камера од 8MP и макро камера од 2MP. Други гласини сугерираат дека срцето на овој уред е неодреден MediaTek чипсет. Неодамнешната листа на FCC сертификати потврди дека телефонот работи со MIUI 13  и доаѓа во верзии од 6/64 GB, 6/128 GB и 8/128 GB.