Оваа година пристигнува серијата на мобилни телефони на Xiaomi Black Shark 5 за гејмерите, а сега се познати и првите детали.

Типстер од кинеската социјална мрежа Weibo откри информации за основниот модел од новото семејство, како дека ќе биде придвижуван од Snapdragon 888+ процесорот на Qualcomm.

Ќе има и рамен екран на Samsung E4 AMOLED со стапка на освежување од 144 Hz и ќе се напојува од батерија од 4.600 mAh која поддржува полнење од 120 W.

Од друга страна, Black Shark 5 Pro треба да има нов процесор Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, QHD + стапка на освежување на екранот од 144 Hz, како и капацитет на батерија до 5.000 mAh.

Дуото Black Shark 4 беше претставено во март минатата година, па сè уште ќе го чекаме пристигнувањето на наследникот.

Извор: Klix.ba