Иако MediaTek го надмина Qualcomm и го најави својот 4nm Dimensity 9000 SoC предводник долго пред неговиот конкурент, уредите со Snapdragon 8 Gen1 ќе се појават на пазарот порано од понудите на MediaTek.

Според дојавувач на Weibo, првите паметни телефони со Dimensity 9000 ќе бидат лансирани во февруари, доколку сè оди според планот. За споредба, водечките уреди опремени со Snapdragon 8 Gen1 се очекува да бидат претставени веќе оваа година. Информациите велат дека Motorola и Xiaomi 12 ќе го понудат чипсетот во декември, пренесува GSM Arena.