Samsung би можел многу да се потпре на Qualcomm за изборот на чипови следната година. Според извештајот, јужнокорејскиот технолошки гигант ќе ги користи процесорите на Qualcomm за своите паметни телефони и таблети во 2022-ра година во поголема мера отколку што беше случај досега.

Корејскиот The Elec тврди дека Samsung ќе лансира дури 64 смартфони и таблети во 2022. година. Тука спаѓа и серијата Galaxy S22, т.е.  Galaxy Tab S8 серијата и еден куп паметни телефони од  Galaxy A и Galaxy M сериите. Меѓу овие уреди, само 20 ќе имаат Exynos чипови на Samsung. Поголемиот дел од вкупниот број ќе ги користат Snapdragon процесорите на Qualcomm.

Samsung не ја откри листата на уреди што планира да ги претстави следната година. Компанијата наводно планира да лансира повеќе од 60 уреди во 2022. година. Како што споменавме, речиси половина од 64-те паметни телефони и таблети ќе имаат процесор Qualcomm. The Elec тврди дека 31 од планираните 64 уреди ќе имаат „Qualcomm“ чипови. Овие уреди очигледно ќе бидат дистрибуирани во различни ценовни категории.

Најверојатното сценарио е дека Samsung ќе тргне по тој пат поради моменталниот недостиг на чипови. Компанијата го развива својот сопствен Exynos чип за своите уреди, а претстојната серија Samsung Galaxy S22 ќе има Exynos 2200 за европскиот и јужнокорејскиот пазар, додека американскиот пазар ќе го добие Snapdragon 898, познат како Snapdragon 8 Gen 1 варијанта , а овој чипсет најверојатно ќе ја добие Азија (освен веќе споменатата Јужна Кореја). Во извештајот понатаму се наведува дека серијата Tab S8 ќе го користи чипот Exynos 2200, додека Galaxy Z Fold 4 и Flip 4 ќе го користат новиот Snapdragon.

Samsung ќе користи и MediaTek чипови во 14 свои уреди, додека Unisoc“чиповите ќе се најдат во три Samsung уреди следната година. Се вели дека Galaxy A33 и A53 имаат Exynos чип, додека Galaxy A73 ќе има Snapdragon 778G SoC. Деталите споменати во извештајот може да се променат во зависност од тоа како ќе се одвива ситуацијата со недостигот на чипови.

Извор: Benchmark.rs