Huawei одржа голема конференција во Кина на која најави голем број нови уреди. Компанијата претстави нов паметен часовник наречен Huawei Watch GT Runner, Windows 2-во-1 конвертибилниот MateBook E, мониторот MateStation X и VR Glass 6DoF очилата.

По објавата на Watch GT 3 серијата во октомври, Huawei го објави спортски ориентираниот паметен часовник наречен Watch GT Runner. Како што сугерира името, тоа е поспортска верзија на Watch GT 3 со конструкција со засилени полимерни влакна со тежина од 38,5 грама во споредба со 63 грама на Watch GT 3 Pro.

Watch GT Runner доаѓа со 46mm и има кружен AMOLED екран од 1,43 инчи. Има оптички модул Huawei TruSeen 5.0 за мерење на отчукувањата на срцето, ниво на кислород во крвта и следење активност за над 100 спортски режими.

Постои и 4 GB простор за складирањем, GNSS , позиционирање, NFC и Bluetooth, иако нема мобилна врска. Watch GT Runner има и вграден микрофон и звучник што значи дека можете да примате повици од поврзан телефон. Целиот пакет е водоотпорен до 5ATM. Траењето на батеријата изнесува 14 дена со едно полнење.

Huawei Watch GT Runner доаѓа во сива и црна боја и се продава по цена од 343 долари.  Првата продажба во Кина започнува на 26 ноември.

 

Huawei ги претстави MateStation X мониторот и 2-во-1 уредот MateBook E