Денеска беше претставен Moto Watch 100 паметниот часовник. Интересно е тоа што Moto Watch 100 не доаѓа директно од Motorola. Наместо тоа, компанијата наречена eBuyNow ги стекна правата да продава паметен часовник со Moto брендот (се сеќавате на третата генерација Moto Watch 360?), а Moto Watch 100 е вториот производ на компанијата. Еве сè што треба да знаете за Moto Watch 100.

Moto Watch 100 ја задржува филозофијата на Motorola за кружен паметен часовник. Доаѓа со кружен 1,3-инчен LCD екран со големи рамки и две странични копчиња од десната страна. Часовникот е изработен од алуминиум и тежи само 45,8 грама. И покрај тоа што има LCD екран, Motorola вели дека батеријата на Moto Watch 100 би требало да трае две недели со едно полнење. Неговата батерија од 355 mAh поддржува „брзо полнење“ и може да се наполни од 0 до 100 проценти за само еден час. Паметниот часовник има и водоотпорност од 5 ATM.

Една од работите што треба да ги знаете за Moto Watch 100 е дека не работи на новата Google WearOS 3 платформа. Ова е првиот Moto паметен часовник кој не работи на оперативниот систем на Google и наместо тоа работи на сопствениот оперативен систем за паметни часовници на Motorola наречен Moto Watch OS. Оперативниот систем веројатно се базира на оперативниот систем во реално време (RTOS), кој работи на паметните часовници како што се Amazfit и OnePlus Watch.

Новиот Moto Watch 100 доаѓа со 26 режими на следење физички активности, вклучувајќи планинарење, веслање внатре и надвор, трчање во затворено и на отворено, Crossfit и повеќе. Заедно со овие карактеристики фокусирани на фитнес, може да следи метрики како што се број на чекори, потрошени калории, поминато растојание, должина на чекорот, мерење на отчукувањата на срцето, темпо, варијабилност на срцевиот ритам и мерење на нивото на кислород во крвта преку интегриран SpO2 монитор. Покрај тоа, компанијата исто така тврди дека ќе го следи вашиот сон и нивото на SpO2 ноќно време.

Moto Watch 100 е достапен во претпродажба од денес. Паметниот часовник е со цена од 99,99 долари во САД и ќе биде достапен во две бои: Phantom Black и Glacier Silver. Официјалната веб-страница вели дека паметниот часовник ќе започне со испорака на 10 декември 2021 година.