Иако моментната состојба со мобилниот бизнис на Huawei е тешка, компанијата постојано истакнува јавно дека никогаш нема да се откаже од паметните телефони, а според најновите вести, новиот премиум уред на Huawei од Mate серијата се очекува официјално да дебитира во јануари 2022 година

Huawei P50 серијата беше објавена во јули оваа година, машината е опремена со Snapdragon 888 и Kirin 9000 серијата процесори, така што Qualcomm Snapdragon се смета логичен и за Huawei Mate моделите. Но, за жал, Mate 50 и натаму не би требало да поддржува 5G мрежа, што ги доведува во прашање резултатите од продажбата, посебно во средини каде што 5G мрежата е веќе вообичаена.

Новиот процесор од серијата 8 на Qualcomm, Snapdragon 898, се очекува да дебитира во декември оваа година, врз основа на 4nm процес на Samsung, користејќи го дизајнот на архитектура со три дизајн. Судејќи според се, Xiaomi 12 е првиот смартфон на светот што ќе добие шанса да дебитира со овој чипсет.

Како додаток, дојавувачот Digital Chat Station, исто така, изјави дека Huawei ќе произведува и таблет со “ink-screen” екран „MatePad Paper“, моделот HMV-AL10, иако побарувачката за овој тип на уреди на светскиот пазар не е баш посебна, наведува Sparrows news.

Во секој случај, се радуваме на враќањето на Mate серијата и се надеваме дека Mate 50 ќе го најде својот пат до пазарот во Европа.