GT Neo2 оригинално беше објавен во Кина минатиот месец, а сега Realme организираше глобална објава на телефонот, заедно со уште неколку други AIoT додатоци.

Realme GT Neo2 го покренува Qualcomm Snapdragon 870 чипсет, има 6,6-инчен 120Hz Samsung E4 AMOLED екран и батерија од 5000 mAh со поддршка за 65W полнење. Тука е и главната камера од 64 мегапиксели, заедно со 8MP ултраширок и 2MP макро сензор.

Телефонот пристигнува во Neo Black, Neo Blue и Neo Green бои. Моделот со 8GB RAM и 128GB простор за складирање има цена од околу 425 долари, додека верзијата со 12/256 GB чини околу 480 долари.

Од AIoT додатоците, Realme го претстави 4K Smart Google TV Stick, новиот Bluetooth звучники Buds Air 2 во зелена боја. Објавен е и Realme UI 3.0 заснован на Android 12.