Samsung на својот Galaxy Unpacked настан го претстави Galaxy Book Odyssey, врвен гејминг лаптоп на компанијата, кој прв на светот содржи NVIDIA GeForce RTX 3050/3050 Ti GPU со 4 GB GDDR6 VRAM. Го покренуваат Intel Core процесори од 11. генерација (i7 / i5), поседува 15,6-инчен TFT LCD екран и има многу портови.

Има Dolby Atmos, 720p камера, микрофони со двојна низа, скенер за отпечатоци од прсти вграден во копчето за напојување и има батерија од 83Wh.

Samsung Galaxy Book Odyssey s спецификации

15,6-инчен (1920 x 1080 пиксели) FHD TFT LCD екран
Intel Core i7 / i5 procesori 11. генерација со NVIDIA GeForce RTX 3050 / 3050Ti Max-Q графика
8 GB, 16 GB, 32 GB (DDR4k) RAM, до 1 TB (NVMe SSD)
720p HD веб камера, двоен микрофон, Dolby Atmos
Windows 10 Home / Pro
Отпечаток од прст на копчето за напојување
USB Type-C x2, USB 3.2 k3, HDMI x 1, слушалки / микрофони од 3,5 мм, MicroSD, RJ45 x 1, Security слот
Димензии: 356,6 x 229,1 x 17,7 мм; Težina: 1,85 кг
Батерија од 83Wh со USB полнач Type-C од 135W

Samsung Galaxy Book Odyssey доаѓа во Mystic Black боја и во продажба ќе се најде од месец август по почетна цена од 1.399 долари