Претходно во текот на овој месец, Samsung ги претстави Galaxy Tab A7 и Galaxy Fit2, а го најави и Wireless Charger Trio – нов безжичен полнач што истовремено може да полни смартфон, паметен часовник и слушалки.

Компанијата тогаш не ги објави спецификациите на полначот, но сега страницата на Samsung во Јужна Кореја го истакна Wireless Charging Trio, со нови детали за уредот.

Wireless Charger Trio може брзо да ги полни Samsung телефоните до 90W. Тука е и поддршката за Qi уреди до 5W и поддржува 7.5W полнење за Apple производите. Уредот има вградени LED индикатори кои даваат информации за статусот на полнењето. Димензиите на полначот изнесуваат 240 x 86 x 15,5 милиметри, а тежок е 320 грама.

Полначот ќе биде достапен во црна и бела боја и ќе ги поддржува премиум моделите на Samsung (Galaxy S, Note, Fold i Z серијата), Galaxy Buds (+) и Galaxy Buds Live, како и Galaxy Watch часовниците со поддршка за безжично полнење.

Засега нема информации за тоа кога Samsung Wireless Charger Trio ќе биде достапен во продажба.