Huawei развива нов паметен телефон со висок квалитет, кој поддржува 5G технологија и е со кодното име „TAH-AN00m“. Сепак, конечната верзија на уредот се очекува да дебитира на пазарот како Huawei Mate Xs. Ова ќе биде наследникот на Huawei Mate X, кој има флексибилен дисплеј и ќе биде важен за обидите на компанијата да доминира во овој сегмент од пазарот. Уште една интересна карактеристика, што уредот ќе ни ја понуди, излезе на Интернет, пренесува GizmoChina.

Благодарение на нив, ние разбираме дека флексибилниот паметен телефон ќе биде првиот модел на компанијата што поддржува 65W технологија за брзо полнење. Потоа иновацијата ќе го најде своето место во другите популарни Huawei уреди што ќе ги видиме во текот на целата година. Технологиите за брзо полнење стануваат сè попопуларни и станаа една од најбараните карактеристики при изборот на нов паметен телефон. Не е изненадувачки што Huawei сака да ги искористи овие позитивни трендови.

Полначот Huawei Mate Xs тежи 92 грама, што е значително пониско од истата компонента на Huawei MateBook 14 со тежина од 160 грама. Компанијата ќе им овозможи на сопствениците на нивните други паметни телефони во премиум сегментот да го користат полначот. Тука се Huawei Mate X, Mate 30 и P30 Pro. Претстојниот „флексибилен“ уред ќе биде придвижуван од 7nm Kirin 990 процесор и ќе понуди ажуриран дизајн и поиздржлив корпус.