Новиот Samsung Galaxy Book S доаѓа со неверојатна 23-часовна батерија (ВИДЕО)

Кога станува збор за Samsung, компанијата секогаш има испланирано изненадувања на настаните за промоција на нови производи, па така откако беше најавен новиот Galaxy Note 10, Samsung го најави и новиот ARM-базиран лаптоп со вграден LTE connectivity систем.

Според компанијата, батеријата на лаптопот трае неверојатни 23 часа.

Со почетна цена од 1000 долари, новиот Galaxy Book S се чини дека е создаден за непрекината работа за оние кои се постојано во движење.

Како и неговиот претходник, Galaxy Book 2, новиот лаптоп на Samsung ќе работи со оперативен систем Windows 10, а наместо Intel или AMD процесор, тој доаѓа со Snapdragon 8cx чип од Qualcomm.

Моделот Galaxy Book S има 13-инчен фул-HD екран, тенок профил, USB-C полнење, AKG стерео звучници.

Во однос на останатите спецификации, лаптопот вклучува 8 гигабајти РАМ, 256 гигабајти или 512 гигабајти внатрешна меморија, микро-СД слот за картичка како и 802.11ac wi-fi.

Со маса од околу 960 грама, новиот Galaxy Book S е неверојатно лесен и едноставен за носење, додека пак интеграцијата со апликацијата Your Phone на Microsoft дополнително го олеснува процесот на трансфер на фотографии, фајлови и мејлови, доколку телефонот и лаптопот се синхронизирани.