Ознака: malware

СОФТВЕР, Тренди

Веднаш избришете ги овие апликации: крадат банкарски податоци, преземени се 200.000 пати

Објавен е извештај за пет малициозни апликации кои се доста популарни во европските земји. Овие апликации беа преземени стотици илјади пати и го содржеа банкарскиот тројанец „Anatsa“. Ги открила компанијата…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Внимание! Ако користите YouTube, пазете се од овој вирус кој краде податоци

Најпопуларната видео платформа, YouTube, е најновото место каде хакерите се обидуваат да измамат корисници. Имено, во моментов се во тек сајбер-напади во кои измамниците ги хакираат сметките на јутјуберите, а…

СОФТВЕР, Тренди

Повеќе од милион компјутери со Windows и Linux се заразени со овој малициозен софтвер

Цели пет години, еден малициозен софтвер остана незабележан, инфицирајќи повеќе од милион Windows и Linux системи за тоа време. Вистинската природа на малициозниот софтвер StripedFly, кој со години беше погрешно…

СОФТВЕР, Тренди

Ако го барате овој софтвер, пазете се од лажни реклами за пребарување на Google

Malwarebytes предупреди на злонамерна рекламна кампања која користи Google Ads за да ги насочи корисниците кои бараат популарен софтвер на лажни страници. Нападот ги издвојува корисниците кои бараат конвертори за…

СОФТВЕР, Тренди

Ве снима: овој малициозен софтвер веќе има повеќе од милион жртви

Експертите за сајбер безбедност го открија досега непознатиот, високо софистициран малициозен софтвер StripedFly, кој од 2017 година има повеќе од милион жртви ширум светот. Злонамерниот софтвер собира информации на секои…

ИНТЕРНЕТ, Топ

Никогаш не кликајте на овие зборови додека пребарувате на интернет

Има многу опасности на интернет, затоа секогаш треба да бидете внимателни и да ги слушате советите на безбедносните експерти. Понекогаш е доволен само еден погрешен клик додека сурфате на интернет…

СОФТВЕР, Тренди

Бидете внимателни: Евтините Android box уреди пристигнуваат со претходно инсталирани вируси

Истражувачите за сајбер безбедност пронајдоа седум Android TV box уреди и еден таблет со инсталиран опасен софтвер. Кога купувате телевизор за стриминг, има одредени работи што можеби не ги очекувате…

СОФТВЕР, Тренди

Лажните апликации на YouTube кријат малициозен софтвер што ги шпионира корисниците

Истражувачите на SentinelLabs забележале три апликации за Android кои ја имитираат апликацијата YouTube на Google. Анализата на апликациите откри дека тие го содржат тројанецот CapraRAT, кој им овозможува на напаѓачите…

СОФТВЕР, Тренди

Злонамерен софтвер на Android го користи овој трик за да се скрие во апликациите

Истражувачите од Zimperium предупредија дека сајбер-криминалците користат APK-датотеки со непознати или неподдржани методи за компресија за да избегнат анализа на малициозен софтвер. Тие пронајдоа 3.300 апликации кои користат такви алгоритми…

СОФТВЕР, Тренди

Не сте сигурни дали Android апликацијата е безбедна за преземање? Еве како да го проверите

Ви нудиме неколку совети што можете да ги користите за да проверите дали апликацијата е безбедна за преземање. Google Play Store во повеќето случаи се користи за преземање апликации за…

СОФТВЕР, Топ

Нова безбедносна закана се шири преку Telegram и Discord

Истражувачкиот тим за закани на Uptycs откри нов малициозен софтвер наречен QwixxRAT на почетокот на август. Тројанецот за далечински пристап (RAT) го привлече вниманието поради својот необичен метод на дистрибуција…