Ознака: Instagram

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Европа воведе нови правила: Што повеќе нема да смеат да прават ИТ гигантите

Европскиот закон за дигитални услуги (DSA) стапи на сила денеска и тоа е збир на прописи фокусирани на заштита на корисниците на интернет и спречување на ширење на штетни и…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Лајковите „летаат“ преку екранот

Новото ажурирање на апликацијата Instagram предизвика многу негативни реакции кај корисниците. Речиси сите социјални мрежи поминаа низ некаква трансформација во последно време – Facebook стана Meta, Twitter го смени името…

ИНТЕРНЕТ, Топ

Ако го избришете вашиот профил на Threads, ќе ја избришете и вашата сметка на Instagram

Новата апликација Threads привлекува голем број корисници, но со себе носи и необичен услов. Апликацијата Threads, која многумина ја споменуваат како главен ривал на Twitter, за кратко време привлече голем…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Нема повеќе бескрајно скролање ноќе: Инстаграм воведува ограничувања

Кога се борите да заспиете, честопати може да биде примамливо да посегнете по телефонот и да почнете да се движите низ Инстаграм. Ова ќе се промени, благодарение на најновото ажурирање….

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Instagram конечно дозволува функција која TikTok ја има со години

Компанијата се надева дека овој потег ќе ги охрабри корисниците да гледаат повеќе кратки видеа. Instagram конечно им дозволува на корисниците да преземаат Reels објавени од други за да објавуваат…

ИНТЕРНЕТ

Падна Мета: Социјалните мрежи во моментов се во прекин

Корисниците на социјалните мрежи моментално се жалат на проблеми поради неможноста без прекин да пристапат до омилените апликации. Нарушувањата се појавуваат на Инстаграм, Фејсбук и другите апликации на компанијата Мета…

ИНТЕРНЕТ, Топ

Младите не се грижат за веб-порталите: Instagram, TikTok и Snapchat се нивниот главен извор на вести

Годишниот извештај на институтот за проучување на новинарството на Ројтерс покажува промени во начинот на кој луѓето ги следат вестите. Според ова истражување, од периодот од 2018 година до денес…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Инстаграм ќе има 1,56 милијарди корисници до 2027 година

Иако Facebook и TikTok очигледно се водечки по бројот на корисници, Instagram, како трета најголема платформа во просторот на социјалните медиуми, дефинитивно се развива најбрзо. Растот на корисниците на Инстаграм…