Ознака: graficki procesori

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Експеримент: Процесори кои се ладат 13 пати подобро

Процесорите се загреваат побрзо со секоја нова генерација, но една студија може да помогне да се реши овој проблем. Научниците од Универзитетот во Калифорнија во Лос Анџелес преку истражување покажаа…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Интел го има најбрзиот процесор – достигнува 6 GHz без оверклокување

Оваа работна фреквенција го прави гореспоменатиот процесор најбрзиот десктоп процесор кој моментално е достапен. Ова е можно благодарение на функцијата Thermal Velocity Boost на процесорот, која овозможува чипот да биде…

КОМПЈУТЕРИ, Топ

ВИДЕО: Интел ги откри цената и датумот на објавување на графичката картичка Arc A770

Извршниот директор на Интел, Пет Гелсинџер, ја најави најмоќната графичка картичка од серијата Arc – Arc A770 За време на настанот Intel Innovation, беа откриени цената и датумот на издавање…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Кинезите ја претставија својата прва, домашна графичка картичка

Пазарот на графички процесори се менува и сега влегуваат компании од Кина, кои користат домашни графички архитектури за да се натпреваруваат со сегашните GPU гиганти од запад. Moore Threads ги…