Ознака: google

СОФТВЕР, Топ

Google го менува начинот на пребарување на Интернет

Покрај повремената козметичка промена на почетната страница, која може да ги натера долгогодишните корисници да се замислат, „пребарувањето на Google“ се развива без премногу помпа. Иако Google вели дека пребарувањето…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Маск се заканува: Ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, истакна дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во продавниците за апликации Apple и Google. Гласините дека Твитер може…

ГАЏЕТИ, Тренди

Google почна да нуди компензација на корисниците поради исклучувањето на услугата Stadia

Google претходно најави исклучување на услугата Stada, а серверите ќе бидат исклучени во јануари следната година. Како резултат на тоа, гигантот за пребарување почна да им враќа пари на клиентите,…

СОФТВЕР, Тренди

ВИДЕО: Нема враќање назад – новиот интерфејс на Gmail сега е задолжителен за сите

Google објави интегриран преглед за Gmail, кој е задолжителен за сите, а корисниците повеќе нема да смеат да се вратат на старата верзија и изглед. Во февруари оваа година беше…

СОФТВЕР, Тренди

Google купи стартап што креира аватари

Компанијата Google „тивко“ купи стартап што работеше на создавање аватари за корисниците на социјалните мрежи и брендовите кои користат технологија за вештачка интелигенција. Како што пишува TechCrunch, Google одвоил 100…

СОФТВЕР, Тренди

Апликациите, заразени со малверот Clicker, преземени повеќе од 20 милиони пати од Play Store

16 апликации со вкупно повеќе од 20 милиони преземања се отстранети од продавницата за апликации на Google Play за Android поради измама со огласи. Малициозен софтвер Clicker бил скриен во…

СОФТВЕР, Топ

ВИДЕО: Новите Google Messages значително ќе го подобрат користењето на СМС

Овие функции се засноваат на RCS, модерен протокол за пораки што поддржува побогати опции за текст, слики и видеа со поголема резолуција и овозможува end-to-end енкрипција. Google става голем акцент…