Ознака: Фајзер

Uncategorized

Фајзер создава вакцина против сојот омикрон

Вакцината на американската фармацевтска компанија Фајзер против сојот омикрон ќе биде готова во март, а компанијата веќе почнала да произведува дози, откри за CNBC извршниот директор на Фајзер,Алберт Бурла. Тој…

ФУТУРАМА

Фајзер: Нашата вакцина не е доволно ефикасна за малите деца, додаваме трета доза

Фармацевтската компанија „Фајзер“ вчера објави дека тестовите на нејзината вакцина против Ковид-19 на деца на возраст од 2 до 5 години покажуваат дека таа не го обезбедила очекуваниот имунитет кај…

Uncategorized

Лек на Фајзер против Ковид-19 го намалува ризикот од хоспитализација и смрт за 89%

Студија што го истражува лекот против ковид на Фајзер потврди дека помага во спречување на сериозни болести, објави „Фајзер“. Во соопштението на компанијата се вели дека антивирусниот лек бил ефикасен…

Uncategorized

„Фајзер“: Веројатно ќе треба да се вакцинираме против Ковид-19 и во наредните години

Бен Осборн, директор на фармацевтската компанија „Фајзер“, изјавил дека веројатно ќе ни требаат засилувачки дози вакцина против Ковид-19 во наредните години, но сè уште не е познато дали тие ќе…

Uncategorized

Фајзер: Бустер дозата обезбедува заштита од омикрон

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест покажале дека имаат неутрализирачко дејство против сојот омикрон. Во првата…

Uncategorized

Три дози од вакцината „Фајзер“ пружаат неверојатна заштита

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе од заштитата што ја обезбедуваат првите две дози, велат истражувачите…

Uncategorized

Ризикот од зараза со Ковид-19 расте по 90 дена од втората доза на „Фајзер“

Експертите кои ја следеа ефикасноста на вакцината на Pfizer/BioNTech открија дека ризикот од инфекција со Ковид-19 се зголемува со текот на времето од втората доза. Студијата ја поддржува потребата од…

Uncategorized

„Фајзер“: Вакцината дава силен имунолошки одговор кај децата на возраст од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 дава силен имунолошки одговор против Ковид-19. Ова го покажало истражувањето на вакцината кај деца на возраст од 12 до 15 години….

Uncategorized

Oткриен нов сој на коронавирусот отпорен на вакцините на „Фајзер“ и „Астра зенека“

Новиот сој на коронавирус А.30, откриен во Ангола и Шведска, е високоотпорен на антителата од вакцините на „Фајзер“ и „Астра зенека“, покажа ново научно истражување. Тим научници од Германија го…

Uncategorized

САД: Граѓаните кои се целосно вакцинирани не мора да примаaт трета доза

Американските здравствени власти по состанокот со претставниците на компанијата „Фајзер“ изјавија дека американските граѓани кои биле целосно вакцинирани против коронавирус не мора да примаат трета доза на вакцина. „Фајзер“ минатата…