Ознака: Гејминг

ГАЏЕТИ, Тренди

Apple заинтересиран за креирање сопствена гејминг конзола

Apple неколку пати во својата историја покажа заинтересираност за поголемо присуство на гејминг пазарот. Најновиот потег на компанијата во оваа насока е Apple Arcade – претплатничка услуга која нуди библиотека…

СОФТВЕР, Топ

Украинците креираа игра која ги напаѓа руските сајтови

Креирана е играта playforukraine.life, која помага во блокирањето на руски војни онлајн ресурси. Украинските ИТ специјалисти креираа онлајн игра во интернет прегледникот, со цел да помогнат во борбата против руската…

СОФТВЕР, Тренди

Netflix ја купи компанијата што ја разви мобилната игра Stranger Things

Аквизицијата треба да заврши најдоцна до јули годинава, а нејзината вкупна вредност ќе изнесува околу 65 милиони евра. Плановите за проширување на Netflix на гејминг пазарот се добро познати, а…

МОБИЛНИ, Тренди

Lenovo го прикажа дизајнот на задната страна на Legion Y90 телефонот

Lenovo го претстави дизајнот на задната страна на својот нов гејмерски телефон Lenovo Y90, кој ќе биде претставен наскоро. Компанијата го навестуваше телефонот во последните неколку недели на својот профил…

ГАЏЕТИ, Тренди

HyperX го претстави својот прв гејминг контролер за Android телефони

Многумина од нас гледаат многу повеќе филмови/ТВ емисии и играат многу повеќе игри отколку што тоа го правевме пред Ковид-19, што е една од причините зошто забавната индустрија цвета во…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

LG го претстави својот прв гејминг лаптоп UltraGear 17G90Q

LG е најновиот производител без гејминг педигре што влезе на пазарот на лаптопи специјално дизајнирани за гејмери, придружувајќи се на компаниите како Acer, Lenovo и други. Компанијата штотуку го објави…