Ознака: Автономни возила

ФУТУРАМА

Германија наскоро ќе даде „зелено светло“ за јавна употреба на роботакси

Германската автомобилска индустрија апелира до законодавците да ја забрзаат регулативата што може да послужи како меѓународен нацрт за автономни таксивозила и автобуси. На 10 февруари, канцеларијата на канцеларката Ангела Меркел…

ФУТУРАМА

Претставен првиот турски автономен автобус со кој се извозе и Ердоган (ВИДЕО)

Пред претседателската палата во Анкара беше претставен првиот турски самовозечки автоавтобус, произведен од компанијата Karsan Atak Elektric. На презентацијата присуствуваше и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Возилото е долго 8,3…

ФУТУРАМА

Калифорнија одобри користење на автономни возила за достава (ВИДЕО)

Роботската компанија Nuro стана првата компанија на светот која доби дозвола за комерцијално користење на автономни возила во американската сојузна држава Калифорнија. Тоа значи дека Nuro отсега може да превезува…

ФУТУРАМА

Tesla (повторно) ја подигнува цената за „Full Self-Driving“ опцијата

Tesla „Full Self-Driving“ опцијата, што го активира Автопилотот за менување ленти на автопат, или за автоматско паркирање, сега чини 10.000 долари, односно 2.000 долари повеќе отколку што беше претходно. Цената…