Категорија: Uncategorized

ФУТУРАМА, Uncategorized

Реткиот феномен на „лажно Сонце“ забележан во близина на Скопје

Пред неколку дена, член на Скопското Астрономско Друштво успеа да направи фотографии од еден многу редок феномен, наречен пархелиј, уште познат како феномен на „лажно Сонце“ или „три Сонца“ (англиски:…

Uncategorized

Градник од 2 милиони долари

Компанијата за долна облека и козметика „Викторијас сикрет“ постојано изненадува со новитети, а овој пат пред специјалната предновогодишна ревија компанијата го претстави најскапиот градник во својата колекција, вреден 2 милиони…

ФУТУРАМА, Uncategorized

Британска база на Антарктикот се затвора заради пукнатини на мразот

Британската истражувачка база на Антарктикот повторно се затвора на крајот на летото на јужната хемисфера заради пукнатини во мразот, пишува во четврток Би-Би-Си. Станицата Хели лежи на плутачкиот леден гребен…

Uncategorized

Што чувал Бин Ладен во својот компјутер? (ВИДЕО)

Американската Централна разузнавачка агенција вчера објави многу податоци од местото каде Осама бин Ладен се криеше, а каде американските специјалци го пронајдоа и ликвидираа во 2011 година. Податоците од личниот…

Uncategorized

Facebook ги обвини Русите за пласирање дезинформации пред изборите во САД

Околу 20 милиони Американци имале увид на Instagram во содржините креирани од страна на руски оператори пред претседателските избори во Америка, обелодени социјалната мрежа Facebook. Податоците се изнесени во рамки…

ИНТЕРНЕТ, Featured, Uncategorized

Заработувачката на Facebook порасна на 10,3 милијарди долари за само три месеци

Социјалната мрежа Facebook информираше дека нејзините приходи за третиот квартал од 2017 година пораснале за 47 проценти и изнесуваат 10,3 милијарди долари. Чистата добивка на компанијата изнесувала 4,7 милијарди долари,…

ФУТУРАМА, Uncategorized

Бренсон ги носи Хокинг и Лејди Гага на Вселенски лет

Британскиот милијардер Ричард Бренсон има намера за седум месеци да ги заврши подготовките за вселенскиот лет со брод дизајниран од неговата компанија Virgin Galactic. На последниот настап во Њујорк, Бренсон…

Uncategorized

Околу 200 луѓе загинаа во тунел за нуклеарно тестирање во Северна Кореја

Над стотина луѓе загинаа откако се случи несреќа во еден од објектите за нуклеарно тестирање во Северна Кореја, пренесува express.co.uk. Околу 100 луѓе загинаа кога се сруши тунел во севернокорејскиот…

ГАЏЕТИ, Uncategorized

„Сухој 30СМ“ во застрашувачка акција (ВИДЕО)

Руското министерство за одбрана објави видеоснимка во која се прикажани маневарските способности „сухој 30СМ“, напреден повеќенаменски ловец. На снимката може да се видат пилоти во своето летало како изведуваат тешки…