Категорија: Тренди

МОБИЛНИ, Тренди

Луѓето засрамени од тоа колку време поминуваат со смартфон

Времето во карантин и домашна изолација остава многу време за нови активности. Меѓутоа, некои вишокот слободно време го користат да ги дуплираат, па дури и тројно да ги зголемат минутите…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

HBO овозможува бесплатен стриминг на одредени содржини

Бидејќи напорите да се намали ширењето на коронавирусот, поттикнувајќи го социјалното дистанцирање и натаму траат, HBO ја отвори својата библиотека за бесплатно гледање. Не се достапни сите содржини и оние…

ГАЏЕТИ, Тренди

До 2024. ќе бидат испорачани 100 милиони паметни часовници

Според истражувањето на интернет страницата ResearchAndMarkets се предвидува раст на пазарот на паметни часовници од 14,5 проценти на годишно ниво во периодот помеѓу 2019. и 2024. година. Во тој период би требало…

СОФТВЕР, Тренди

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот официјален фејсбук профил информира дека е достапна апликација „КОРОНАВИРУС МК“ за мобилните телефони, која може да се преземе од веб страницата на Владата…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Intel ја најави 10. генерација процесори со Turbo брзини над 5GHz

Intel официјално ги објави деталите за 10. генерација од H-серијата мобилни процесори. Во прашање се 45W чипови, кои ќе се најдат во гејминг лаптопите, мобилните работни станици и преносни компјутери…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Најновите Lenovo Legion лаптопи имаат поефикасни Nvidia графички картички

Lenovo ги објави своите најнови Lenovo Legion лаптопи со тукушто претставените Nvidia и Intel технологии. Legion 5i и Legion 7i лаптопите се меѓу првите кои користат Advanced Optimus свичеви за графика, кои…