Категорија: Тренди

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Instagram ќе отстранува содржини поврзани со коронавирусот

Платформата за споделување фотографии и видео Instagram, која е во сопственост на Facebook, објави дека ќе ја отстрани содржината поврзана со коронавирусот од делот за препораки и од опцијата „Explore“,…

ГАЏЕТИ, Тренди

Huawei го претстави WATCH GT 2e со 100 различни опции за следење на физичката активност

Со помош на моќна батерија со живот до две недели, уредот внесува и научни и спортски концепти во секојдневниот живот на денешните корисници На 26 март 2020 година, на официјалната…

СОФТВЕР, Тренди

Instagram ја додаде функцијата за „заедничко гледање“

Instagram лансираше алатка која ви овозможува да се забавувате додека разгледувате фотографии на социјалната мрежа. „Заедничкото гледање“ е опција која е замислена така што корисниците ќе можат да го користат…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

TikTok донира 10 милиони долари за борба против пандемијата

Откако претходно се здружи со Светската здравствена организација во борба против ширењето на дезинформации, TikTok сега најави дека агенцијата ќе донира 10 милиони долари. Донацијата ќе биде насочена кон солидарен…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

IAB Македонија со реакција кон МИОА: Третманот на онлајн медиумите треба да е еднаков

Interactive Advertising Bureau (IAB) е светска организација за унапредување на дигиталниот маркетинг. Основана е 1996 во Њујорк а во моментов има 43 ИАБ лиценцирани канцеларии кои работат во земји ширум…

СОФТВЕР, Тренди

Microsoft ги паузира опционалните Windows 10 ажурирања

Како одговор на пандемијата од „Ковид-19“, Microsoft одлучи да го насочи фокусот кон ажурирањата за безбедност на оперативниот систем. Компанијата ќе ги паузира опционалните ажурирања за сите верзии на Windows,…

МОБИЛНИ, Тренди

Huawei Mate 40 би можел да има екран на допир околу камерите

Со Mate 30 Pro моделот, Huawei претстави нов кружем камера модул, а изгледа дека компанијата има големи планови како да го користи просторот околу сензорите на следните телефони. Според новиот патент, кој го…