Galaxy S23 FE го задржува дизајнот на сегашните телефони на Samsung, а се напојува со минатогодишниот Exynos 2200 или Snapdragon 8 Gen 1, во зависност од регионот во кој ќе се продава.

Samsung сè уште го нема претставено Galaxy S23 FE. Потенцијалниот „главен убиец“, како што сакаат да го нарекуваат свиркачите, треба да ја види светлината на денот до крајот на годината. Неговиот дизајн веќе можеше да се види на неофицијални рендери, а сега осамна и подетално видео.

Според видеото објавено од дојавувачот Еван Блас на X, Galaxy S23 FE го задржува дизајнерскиот стил на другите актуелни телефони на Samsung. Копчињата за јачина на звук и вклучување се на десната страна, додека USB-C портот е на дното до микрофонот и звучникот. На врвот има уште еден микрофон, како и слот за SIM картичка.

Имено, претходно објавените податоци од сертификацијата TENAA наведуваат дека телефонот има димензии од 158,0 x 76,5 x 8,2 mm и тежи 210 грама. Иако има 6,4-инчен AMOLED екран, тој е речиси со исти димензии како Galaxy S23+ со екран од 6,6 инчи, што значи дека FE варијантата има подебели рамки. Димензиите исто така се споредливи со моделот Galaxy A54.

Во однос на спецификациите, Galaxy S23 FE ќе се напојува со минатогодишниот Exynos 2200 или Snapdragon 8 Gen 1 SoC, во зависност од регионот, поврзан со 6 или 8GB RAM и 128GB или 256GB внатрешна меморија. Капацитетот на батеријата е 4500 mAh, а поддржано е полнење од 25 W преку кабел.

Системот на камерата ќе го води главен сензор од 50 MP со OIS, заедно со ултра-широк сензор од 8 MP и телефото сензор од 12 MP.

Се очекува телефонот да чини помеѓу 600 и 700 евра.