Впечатоците по iPhone 15 сè уште не стивнуваат, а веќе ги имаме првите информации за новиот изданок на серијата Google Pixel.

На интернет се појавија првите протекувања кои ни откриваат како ќе изгледаат Google Pixel 8 и Pixel 8 Pro, како и некои од функциите. Прво беа објавени рендери кои изгледаа како „вистинската работа“ преку сајтот Android Authority, а потоа Google објави свои фотографии од моделите Pixel 8 и Pixel 8 Pro, од повеќе агли и бои.

Според овој извор, Google Pixel ќе доаѓа во „божур розова“, сива и „црна од опсидијан“, додека Pixel 8 ќе доаѓа во „небесно сина“, „порцеланска“ и „црна обсидијан“. Засега се чини дека од моделите Pixel 7 и Pixel 7 Pro ќе остане само црната нијанса.

На рендерите што ги објави „MySmartPrice“ можете да видите како изгледаат камерите и колку штрчат од телото на телефонот, а тоа се совпаѓа со она што го објави Google, па има големи шанси рендерите да се точни.

Меѓу инсајдерски информации се оние кои се однесуваат на камерите, односно нивните карактеристики. Веќе знаеме дека снимањето фотографии и видео ќе бидат во фокусот на новите модели на Pixel, но сега имаме повеќе детали за тоа.

Според видеото објавено од „91mobiles“, функциите што доаѓаат вклучуваат „Video Boost“, „Night Sight“ за видео, потоа „Audio Eraser“ за намалување на шумот во позадина и „Magic Editor“ за напредно уредување фотографии.

За некои од овие функции знаевме и порано, но неодамна протеченото видео изгледа како да е направено од самиот Google (иако нема потврда, па ќе се одржиме до официјалното претставување). Она што останува да се види е кои функции, доколку ги има, ќе бидат резервирани само за верзијата Pro, која би требало да има понапредни опции за камерата.

Според досегашните информации објавени од инсајдерите, Google Pixel 8 ќе има чип Google Tensor 3 со 8GB RAM, стапка на освежување на екранот од 60 Hz и 120 Hz, како и три камери: 50 MP (широк), 12 MP (ултраширок + макро), како и предната резолуција од 10,5 MP.

Од друга страна, Google Pixel 8 Pro треба да работи и Google Tensor 3 но со 12GB RAM, со освежување на екранот од 1 Hz до 120 Hz, а од камерите, судејќи според овие информации, го очекуваме следново: 50 MP (широк ), 48 MP (ултраширок + макро), 58 MP (5x телефото) и 10,5 MP предна.

Иако разликата помеѓу Android и iOS уредите е неизбежна, а кај корисниците понекогаш е прашање на навика, а понекогаш и деловни преференции, во седиштето на компанијата Google секако се надеваат дека ќе одземат дел од колачот со „јаболка“ од сенка со нивните нови водечки модели.