Очекувано, Honor го најави својот голем настан кој ќе се одржи на 27 февруари за време на Светскиот конгрес за мобилни телефони во Барселона.

Од Honor официјално потврдија дека ќе биде претставена серијата Magic 5, како и дека Magic V конечно ќе пристигне на глобалната сцена.

Пристигнувањето на паметен телефон на преклопување воопшто не е изненадување бидејќи Тони Ран, претседателот на Honor во Европа, веќе вети дека уредот ќе се појави во првиот квартал на 2023 година.

За оние кои нема да бидат присутни на MWC ќе има директен пренос.

Серијата Honor Magic 5 треба да вклучува три телефони со Snapdragon 8 Gen 2 процесор, односно основниот модел, Pro и Ultimate, но можно е да видиме и Lite верзија со Snapdragon 695 процесор.