Компанијата ZTE ја претстави верзијата Space Edition на својот смартфон Axon 40 Ultra, која има огромна меморија и уште подобар квалитет.

ZTE Axon 40 Ultra Space Edition е достапен во две конфигурации, со 12 GB RAM и 512 GB простор за складирање и 18 GB RAM и 1 TB простор. Станува збор за наследник на слична верзија од минатата година, која се базираше на моделот Axon 30 Ultra.

Како што можете да видите, дизајнот е малку поинаков од стандардниот Ultra модел. Задниот стаклен панел е заменет со керамички, а ZTE го смени и модулот на камерата. Наместо дискретно испакнување, модулот сега елегантно „се вклопува“ во задниот панел. Керамиката се прави во посебен калап за да се добие посебна текстура на површината.

Како и стандардниот Ultra модел, и Space Edition има безбедносен чип развиен од компанијата ZTE. Овој чип го помина националното комерцијално тестирање за шифрирање и доби три главни меѓународни сертификати за безбедност и приватност.

Мобилниот телефон е главно ист како стандардниот, доби 6,8-инчен AMOLED екран со брзина на освежување од 120Hz, под кој се наоѓа селфи камера од 16 MP. Се напојува со процесор Snapdragon 8 Gen 1, додека се напојува од батерија од 5.000 mAh која сега поддржува полнење од 80 W. На задната страна се наоѓаат три сензори од 64 MP, односно широки, ултра-широки и перископски камери.


Моделот со 12 GB RAM и 512 GB внатрешна меморија чини 795 евра, додека моделот со 18 GB RAM и 1 TB меморија чини 1.035 евра.

Специјалното издание доаѓа и со заштитна маска за да одговара на новиот дизајн на модулот на камерата.