По претходните извештаи дека Honor 80 Pro Plus ќе има главна камера од 200 MP, се чини дека има промена во плановите на компанијата.

Претходните извештаи што зборуваа за претстојната серија Honor 80, односно стандардниот модел и моделите Pro и Pro Plus со процесори Dimensity 1080, Snapdragon 778G и Snapdragon 8+ Gen 1, споменуваа камера од 200 MP за најдобриот модел, но сега пристигнаа нови информации.

Honor 80 Pro Plus, наводно, ќе има задна камера од 160 MP, иако прототипот навистина има камера од 200 MP. Тоа значи дека челниците на компанијата се предомислиле, но официјална потврда се уште нема, па дури е можна и нова промена на планот.

Pro Plus ќе добие две предни камери од 50 MP, како и споменати за неодамна претставениот сензор Sony IMX890.

Што се однесува до екранот, тој ќе биде 6,78-инчен AMOLED со резолуција од 1.200 x 2.652 пиксели, а споменатиот процесор ќе биде комбиниран со 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија. Уредот ќе се напојува од батерија со поддршка за брзо полнење од 100 W.

Honor се уште не го објави датумот на претставување на серијата 80, а со оглед на тоа дека на 23 ноември ќе ја претстави предводничката серија Magic5, се очекува нов настан пред крајот на годината.